İlköğretim sekizinci sınıf fen ve teknoloji dersi öğretim programının uygulanma sürecinin incelenmesi
Examining the process of application of the eighth grade science and technology teaching programme
  1. Tez No: 314164
  2. Yazar: BETÜL ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSEN ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu araştırmada, İlköğretim Sekizinci Sınıf Fen ve Teknoloji Dersi Öğretim Programı'nın uygulanma sürecinde öğretmenlerin karşılaştığı sorunların ve bu sorunların kaynaklarının belirlenmesi amaçlanmıştır.Araştırmada betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini İzmir ilindeki 11 merkez ilçe arasından tesadüfi olarak seçilmiş altı merkez ilçe oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen anket, 2010-2011 öğretim yılının bahar yarıyılında İzmir ilinin altı merkez ilçesinde yer alan 135 devlet ilköğretim okulunda görev yapan 259 fen ve teknoloji öğretmenine uygulanmıştır. Geçerli olan 257 anketten elde edilen veriler frekans ve yüzde değerleri hesaplanarak analiz edilmiştir.Araştırmada, uygulamaya hazırlık sürecinde öğretmenlerin en çok ailelerle işbirliği yapmada, etkinliklerin planlanması sürecine öğrencileri katmada, çevre olanaklarından yararlanmada sorun yaşadığı ortaya çıkmıştır. Programı uygulama sürecinde ise, öğretmenlerin en çok kılavuz kitaptaki etkinlikleri uygulamada, etkinlikleri planlanan sürede uygulamada, proje çalışmalarını gerçekleştirmede ve farklı ölçme ve değerlendirme tekniklerini uygulamada sorun yaşadığı tespit edilmiştir. Öğretmenler, programı uygulama sürecinde yaşanan sorunların kaynaklarını sınıf mevcudunun fazla olması, laboratuvar olanaklarının yetersizliği, okulda sınıf mevcuduna paralel yeterli araç gereç olmaması, programa yönelik hizmetiçi eğitimlerin yeterli olmaması ve ailelerin program hakkında yeterli bilgiye sahip olmaması olarak tanımlamıştır. Araştırmanın sonunda, öğretmenlere programa yönelik uygulamalı hizmetiçi eğitimler düzenlenmesi, okullara laboratuvar malzemeleri, görsel işitsel araçlar ve basılı kaynaklar dağıtılması, ailelerin program hakkında bilgilendirilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the problems and sources of problems that teachers confronted while practicing the process in the primary school eighth grade Science and Technology curriculum.Survey method was used through the study. The sample of study was composed six central districts that were selected at random in 11 central districts in İzmir. A questionnaire that was prepared by the investigator was put into practice to 259 science and technology teachers who working in 135 public primary school that take place in the center of İzmir. The data was interpreted with frequencies and percents.In the study, implementation preparation process the teachers most experiencing problems that making cooperation with families, to involve students to the activities in the process of planning and benefit from the environment opportunities. In the process of implementing the program, teachers most experiencing problems has been identified as practice activities in the guide book, implementation the activities at the planned time period, performing project works and application of different techniques for measurement and evaluation. According to teachers, sources of problems in the program implementation process, more class size, a lack of laboratory facilities, have not proportionally enough equipments to class size, of the program in-service trainings are not sufficient and families not having enough information about the program. At the end of the study, recommendations has been made to the teachers about how to fix the mentioned problems.