Ege Üniversitesi için bir kampüs coğrafi bilgi sistemi tasarımı
A campu geographic information system design for Ege University
- Tez No: 314163
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARİFE KARADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafi Bilgi Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Modern dünyada, teknoloji hayatımızı eskiye göre daha fazla etkilemektedir. Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) mekansal planlamaların yapılmasında ve mekansal verilerin analiz edilmesinde yaygın olarak kullanılan teknolojilerden biridir. Kampüslerin planlanması için yapılan çalışmalara bakıldığı zaman CBS'nin kampüslerin planlama çalışmalarında kullanılması büyük bir hızla arttığı açık bir biçimde görülmektedir. Bu çalışmada, Ege Üniversitesi yönetim çalışmalarını kolaylaştırmak için Ege Üniversitesi kampüsüne ait birçok veri toplanmış, depolanmış ve analiz edilmiştir.Çalışmada CBS, Kampüs CBS ve Ege Üniversitesi Kampüs Coğrafi Bilgi Sistemi hakkında bilgiler yer almaktadır. Öncelikle CBS hakkında bazı gözlemler çalışmamızda yer almaktadır. CBS'nin ilkelerinin anlaşılması kampüste bulunan coğrafi varlıkların amacımıza uygun seçilmesi bakımından büyük önem taşımaktadır. Başka bir değişle, KCBS'nin işlevselliğinin açıklanması çalışmamızın amaca uygunluğu açısından önem arz etmektedir. Çalışmanın temelinde verilerin toplanması ve hangi koşullarda saklandığı yer almaktadır. Ayrıca, çalışmada hazırlanan bütün veri katmanlarına ait sorgulama ve analiz örneklerine yer verilmiştir.Çalışmanın sonuç kısmında ise Ege Üniversitesinde yer alan öznitelik katmanları arasında bir sistem oluşturulmuştur. Böylece, Ege Üniversitesi Kampüs Coğrafi Bilgi Sistemi (EÜKCBS) kampüsün mekansal planlanmasında ve kampüs yaşamının düzenlenmesinde yöneticilere yardımcı olunmaya çalışılmıştır
Özet (Çeviri)
In the modern world, technology is dominating our life more than ever. Geographic Information Systems (GIS) is the one of the popular technologies for using spatial planing and analysing of spatial datas.When the other aplications for campus planing in the world; it is apparent that using GIS for campus planing is dramatically increasing. İn this study, the main purpose is collecting, storing and analysing the datas about Ege University Campus for making management of Ege University simple.This study consist of information abaut GIS, Campus GIS and aplications of Ege University Campus Geographic Information System. Firstly, you will find some observations with GIS. Understanding princibles of GIS mentality that is very important to choosing proper features on the campus. İn other words, describing the CGIS functionality is important for a relevant study. Fundamental of study shows that the ways of colletion data and in which conditions the data are storage in database. Moreover, the study includes various queries and analysis about all feature classes.At the end of the study, a system is generated between the features that placed on the Ege University Campus. İn this way, Ege Üniversitesi Kampüs Geographic İnformation Systems (EUCGIS) could helps the managers to make simple desicions about campus planing and to administrate campus life in easy ways