Distopyan filmlerde mekân ve zaman ilişkisi
Relations of space and time in dystopian films
- Tez No: 314176
- Danışmanlar: PROF. DR. NİMET ÖNÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Günümüzün tartışmalı kavramlarından olan postmodernite, sinema anlatıları üzerine yapılan değerlendirmelerde, özellikle 1990'lı yıllardan itibaren söz konusu alanda giderek daha da görünür hale gelen parçalılık, süreksizlik, eklektizm, stilde ve karakterler düzeyinde şizofreni gibi nitelikler üzerinden okunmaktadır. Bu çalışmada modern ve postmodern mekân ve zaman kavramının bilim kurgu kategorisine de giren distopyan filmlerde ne şekilde yansıma bulduğunun ortaya konması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda 2000 yılından günümüze kadar olan süreçte 5 örnek üzerinden distopyan filmlerdeki mekân ve zaman ilişkisi, postmoderniteye ilişkin değerlendirmeler çerçevesinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Postmodernity, one of the most contentious topics in contemporary academia, is explored in writings on cinematic narratives through fragmantedness, disontinuity, eclecticism, schizophrenia observable in both style and characters; characteristics that have become more prominent since the 90s in the relevant fields. In this study, the aim is to demonstrate how modern and postmodern conceptions of time and space are represented in dystopian films, usually considered under the rubric of science-fiction. . In this vein, space-time relation in post-2000 dystopian films are examined through five examplary films that fall under these time and genre specifications.