Mustafa Reşid: Müntehabat-ı Cedide isimli eserinin çeviri yazısı ve incelenmesi
- Tez No: 314203
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ŞENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 586
Özet
Antoloji güncel sözlüğümüzde ?Bir veya birkaç yazardan seçilerek oluşturulan çalışma.? Manasında ?seçki? kelimesiyle ifade edilmektedir. Bir tarihî dönemi anlamak istiyorsanız o dönem Sanatkarlarının ortaya koyduğu eserlere göz atmanız gerekir. Çünkü edebî eserler tarih biliminin yardımcısı niteliğindedir. Bir milletin tarihine, sosyal hayatına, inançlarına, korkularına dair pek çok şeyi edebî eserlerde bulabilirsiniz.Tanzimat'ın ara nesil sanatçılarından olan Mustafa Reşit (1861-1936) de yeni bir medeniyetin eşiğinde bulunan Tanzimat aydınını anlamamızda bize yardımcı olacak şahsiyetlerden biridir.Müntehabât-ı Cedîde (Milâdi:1884; Hicri:1302) de Tanzimat sanatçılarının eserlerinden oluşan bir antoloji özelliği taşıması itibariyle önemli bir kaynaktır. Eser, nazım ve nesir olmak üzere iki kısımdan (kitaptan) oluşmaktadır. Her iki eser de devrin önemli sanatkârlarından seçilen metinlerden oluşmaktadır. Bu arada bu eserin bir önemli tarafı da tiyatro ve romandan alınmış metinlere de yer vermesidir.Nazım bölümü olan ikinci kısım ise -hemen hemen- çoğu nesir kısmında eserleri verilen sanatçıların şiirlerinden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Anthology is mean : ?Works which was chosen from a few author.? in our current dictionary. And it is called ?seçki? in Turkish Current Dictionary. If you want to understand a historical term; You have got to have a look works which were written by that terms authors. Cause, They are a kind of helper for Science of History. You can find anything wich are belong to a Nations History.. For instance its social life, its beliefs, its fearsAlmost Mustafa Reşit (1861-1936) who is one of the generation of intermediate artists, one of the people who is going to be helper to understand intellectual of Tanzimat.Almost Anthology of Müntehabât-ı Cedîde (1884) is so important source cause of a kind of anthology which is consist of Tanzimat artist?s works. Anthology of Müntehabât-ı Cedîde is formed two book. First book is formed prose texts which are chosen authors of term. By the way there is a point wich is affect us. The part includes texts which were taken Novel and Theatre.Almost Second Part which was called ?Part of the Versification? is formed poetries which are chosen ?probably- same Authors or same Poets.