Muhasebe bilgisinin yayılımı: Ülkeler ve Türkiye karşılaştırması
Dissemination of accounting information: Comparison between countries & Turkey
- Tez No: 314207
- Danışmanlar: PROF. DR. M. KEMALETTİN ÇONKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tezin amacı muhasebe bilgisinin yayılımının ülkeler bazında incelenmesidir. Tezin birinci bölümünde muhasebenin tanımına ve tarihsel gelişimine, diğer bilim dalları ile ilişkisine, işletmenin çevresine ve bilgi kavramına yer verilmiştir. Tezin ikinci bölümünde sistem ve bilgi işleme kavramlarına, kamuyu aydınlatma ve şeffaflık ilkelerine ve muhasebe bilgisinin yayılımına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde tezin uygulaması bulunmaktadır. Bu uygulamada incelenen 33 ülkenin işletme sayıları ve ülke nüfusları karşılaştırılarak çıkan sonuçlar yorumlanmış ve Türkiye ile karşılaştırmalarına yer verilmiştir. Uygulamanın sonucuna göre incelenen ülkeler yıllar itibariyle muhasebe bilgisinin yayılımı açısından olumlu bir seyir izlese de Türkiye dalgalı bir seyir izlemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze dissemination of accounting information within countries. In the first part of the study, the definition of accounting, and its historical development, its relation to other disciplines, the environment of the organization and the concept of knowledge are discussed. In the second part of the study following issues are analyzed: the concept of system and information process, the principles of informing the public and transparency, dissemination of accounting information. The research of the study is presented in the third part. In this research the results are interpret based on the comperasion among the data obtained within 33 countries. And this results are compared with those obtained in Turkey. The results show that, while the dissemination of accounting information indicates a positive progress in countries other than Turkey. It?s fractuates in Turkey.