Türk eğitim kurumlarında muhasebe eğitimi ile bilgisayarlı muhasebe eğitiminin değerlendirilmesi ve bilgisayarlı muhasebe eğitimi veren meslek yüksek okullarına yönelik bir uygulama önerisi
- Tez No: 61380
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TÜREDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
02.Ozet Muhasebe bilimi, gelişen ve büyüyen ülkemizin iktisadi yaşamında çok önemli bir yere sahiptir. Bu görüşün sağlamlığının ölçüsü, muhasebe biliminin bu yere gelmesini sağlayan muhasebecinin kalitesidir. Muhasebecinin kalitesi ise, onu eğitenlerin ve eğitildikleri yerlerin eğitimde verdikleri teorik bilgileri iş hayatında uygulayabilme tecrübeleri ile piyasaya hakimiyetlerine bağlıdır. Bu da eğitici ve eğitimin kalitesini ortaya koymaktadır. Gelişen Türkiye'nin daha da gelişmesinde ekonomik bir faktör olarak yer alan muhasebe bilimi ve muhasebecinin yetiştiği eğitim kurumlarının verdiği eğitimin kalitesi, şüphesiz ki, bizim araştırmamızın başlangıç noktasını teşkil etmektedir. Cevabı aranan ise,“Muhasebe Eğitimi Nasıl Olmalıdır ? ”sorusudur. Türkiye'nin de içinde bulunduğu çağımızın değişim sürecinin; muhasebe, muhasebeci ve muhasebe eğitimi konularını da doğrudan ve kalıcı bir biçimde etkilemekte olduğu açıktır. Gerçekten değişim süreci karşısında muhasebe tekniğinde ve muhasebeden beklenilen yararların niteliğinde de büyük değişiklikler meydana gelmektedir.Muhasebede meydana gelen bu köklü değişime paralel olarak, muhasebecinin görev ve uzmanlık alanlarında da önemli değişmeler olmuştur. Bu gerçekler karşısında, acaba muhasebe eğitimi nasıl olmalıdır ki,“Muhasebe eğitimi sistemi, iş hayatındaki uygulamaları teori ile birlikte yürüterek, geleceğe yönelik muhasebe elemanlarının yetişmesine imkan verebilsin?”Bu açıdan izlenecek yolu tespit etmek maksadı ve muhasebe eğitiminin gerçek durumunu ortaya çıkarmak gerektiği inancından hareket edilmiştir. İlk aşamada, örgün ve yaygın eğitim kurumlannm orta ve yüksek öğretim kurumlarındaki mevcut uygulamaları, özellikle yüksek öğrenim kurumlannm yüksek okul, fakülte ve enstitü düzeyinde vermiş oldukları muhasebe ve bilgisayarlı muhasebe eğitimi, anabilim dallan seviyesinde örnekleme metodu ile seçilen Türkiye genelinde 11, Üniversitede araştınlarak ortaya konulmaya çalışılmıştır. Elde edilen sonuçlar ışığında, ikinci aşamada, XIdaha da özele inilerek, özellikle iş hayatının ihtiyacı olan nitelikli elemanları yetiştirilen, Ön Lisans düzeyinde bilgisayarlı muhasebe eğitimi veren, Türkiye genelinde mevcut 38 Meslek Yüksekokuluna yönelik, örnekleme yoluyla seçilen meslek yüksekokullarına bir anket uygulanmıştır. Anketin verilerinin bilimsel metodlara göre değerlendirilmesi yapılmış ve geleneksel muhasebe eğitiminden bilgisayarlı muhasebe eğitimine geçiş safahatı ortaya konulmuştur. Geleneksel muhasebe eğitiminden bilgisayarlı muhasebe eğitimine geçiş aşamasında bir eksiklik olduğu sonucuna varılmıştır. Son safhada, elde edilen bu sonuçtan yola çıkılmıştır. Muhasebe bilimi ve muhasebecinin gelişiminde katkısı küçümsenemeyecek derecede fazla olan, iş hayatına nitelikli eleman yetiştiren, halen eğitim veren ve gelecekte açılacak meslek yüksekokullarının ders programlan ve ders içeriklerinde esas alınabilecek örnek bir çatı, mevcut yapı incelenerek ve ihtiyaçları da tespit edilerek, ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu yapıya destek olabilecek tarzda bir bilgisayar yazılımı geliştirilme yoluna gidilmiştir. Geliştirilen yazılımın, geleneksel muhasebe eğitimini destekleyecek şekilde ve öğrencilere muhasebe mantığının bilgisayara nasıl uyarlanabileceğim görsel metodla ortaya koyabilecek bir yapıda olmasına özen gösterilmiştir. Proje aşamasında iken denenmiş olan yazılımda ortaya çıkan aksaklıklar eğiticilerin ve uygulayıcıların önerileri doğrultusunda giderilmiş ve uygulayıcılar için hizmete sunulmuştur. xn
Özet (Çeviri)
03. Summary The accounting science has a very important place on economic life of our county which grows and progreeses. The scale of this sight is the quality of accountant who causes it to go to this platform.. On the other hand, the quality of accountants depend on the theories; which are used by educators' aplication experiences on the labor life, and where the theories are educated with their dominations on the markets. This exposes the quality of educator and education. The accounting science, occupies a place as an economic factor on the progressing Türkiye' s development more than before; and the quality of education in educational associations where the accountant graduated from; certainly, constitutes the referance mark our investigations. The question which looked for an answer is“ How The Accaunting Education Must Be? ”It is clear that, the variation period of our time in which Türkiye is in as well, effects directly and permanently on accounting, accountant and accuanting education too. In fact, big variations on accounting techniques and on the quality of benefits which are expected from accounting has been become against to the variation period. As it is a parelel to this rooted variation which appears on accounting has became important variations on the accountant's duty and expertness field too. On the contrary to this truth, it has been wondered that, how the accounting education must be that“The accuanting education system has a possibility to grow accountancy personnel who incline to future while they use their aplication on their business lifes with theory. ”In this view, it has been moved from the trust of to establish the way which will be followed by, and to expose the real situation of accounting education. On the first phase, the existing aplications which are on the secondary and higher educational associations included established and widespread education associations, especially, in given accounting education and computerized accounting education level of under-graduate, graduate and post-graduete of higher educational associations, have been tried to expose by investigating in 1 1 university which are chosen by modelling from main science branchs through Türkiye. On the way of results reached, xniby modelling from main science branchs through Türkiye. On the way of results reached, on the second phase, by proceeding to the special stuations, especially, apliciated a questionare belongs to Occupational High Schools (OHS) existing in Türkiye, which graduate quality personnel needed by labor life, educate computerized accounting on under-graduate level, chosen by modelling. The values of questionare have been realized by scientific methods and exposed the phase of passing from traditional accounting education to computerized accounting education. It has been concluded that there is a lack at the passing from traditional accounting education to computerized accounting education. At the last phase, it has been begun from this conclusion. A model structure which can be based on course implicits and course programs of Occupational High Schols, it's additions can not belittle to progress accounting science and accountant, graduating qualitiy personnel to labor life, educating now and in the future trying to be exposed by studiying exsisting structure and fixing their needs. It has been followed to make a computer software in order to support this structure. It has been cared to improve the software as a structure which will support tradional accounting education, and expose by visual methods, how to aplicate the accountancy mentalite to computers by visual method. On the beginning the entercountered lameless of the tried software which is on project phase, has been removed on the base of educators and aplicators and it has been offered to serve for aplicators. xrv