Bireysel yatırımcıları finansal yatırım kararına yönlendiren faktörlerin davranışsal finans açısından incelenmesi: Afyonkarahisar örneği
Analysis of the factors that directing individual investors to financial investments decision via behavioral finance approach: An example of Afyonkarahisar
- Tez No: 314212
- Danışmanlar: PROF. DR. H. RIZA AŞIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Finansal piyasalarda işlem yapan bireysel yatırımcıların her zaman rasyonel çizgide hareket ettiğini söylemek pek mümkün değildir. Bazen psikolojik ve kişilikten kaynaklanan unsurlar, bazen de bireyin etkileşimde bulunduğu sosyal faktörler bireylerin yatırım kararları üzerinde etkili olabilmektedir. Davranışsal finans, rasyonelliğin kısıtlı olduğu durumlarda bireysel yatırımcıların kararlarını ve bu kararların finansal olaylar üzerindeki etkisini inceleyen ve son yıllarda önem kazanan bir alandır. Bu çalışmada Afyonkarahisar'daki bireysel yatırımcıların yatırım kararı verme süreçlerinde etkili olan faktörlerin davranışsal finans yaklaşımıyla ele alınması amaçlanmıştır. Netice olarak Afyonkarahisar'daki yatırımcıların davranışsal finans eğilimlerini kuvvetli ölçüde taşıdıkları bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is not always possible to say that the individual investors trading in financial markets act rationally. Some determinants as psychological, personal factors and social interactions may have a strong impact on individuals investment decisions. Behavioral finance, gained significant importance in recent years, is a field that examining individual investor?s decisions besides the effects of these investor?s decisions over financial events when the rationality is limited. This thesis study aiming to examine of the factors on individual investor? decision making process in terms of behavioral finance tendencies. In conclusion of this research, it is observed that the individual investors in Afyonkarahisar strongly reflect behavioral finance?s tendencies.