Selçuk Baran'ın roman ve hikâyelerinin tahlili
Assessment of Selçuk Baran's novels and stories
  1. Tez No: 314213
  2. Yazar: NACİYE AYDA TOKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 543
Özet
Selçuk Baran, 7 Mart 1933'te Ankara'da doğmuş olup 4 Kasım 1999'da Ankara 'da ölmüştür. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni üstün derecelerle bitirmiştir. İlk öyküsü olan“Çocuğun Biri”, 1968'de Yeditepe Dergisi'nde çıkmıştır. Öykülerini Türk Dili, Oluşum ve Argos dergilerinde yayımlamıştır. Yalnızlık ve umutsuzluk dolu öykülerinde düşsel, şiirli bir hava yaratmıştır.1973 yılında ?Haziran? adlı öykü kitabıyla TDK Öykü Ödülünü kazanmıştır. ?Bir Solgun Adam? adlı romanı 1974 yılında Milliyet Yayınları Roman Yarışması'nda mansiyon almıştır. ?Anaların Hakkı? adlı öykü kitabıyla 1978 Sait Faik Hikâye Armağanı'nı Adnan Özyalçıner ile paylaşmıştır. ?Bozkır Çiçekleri? adlı romanı ile de 1979 Milliyet Yayınları Roman Yarışması'nda mansiyon kazanmıştır.Bu çalışmada son dönemlerde adına sıklıkla rastladığımız Selçuk Baran'ın hayatı, sanatı, eserleri kendisiyle ilgili yapılan başkaca çalışmalardan da faydalanılarak incelenmiştir.Selçuk Baran, was born on 7th March 1933 in Ankara and died on 4th November 1999 in Ankara. She graduated from Ankara University Faculty of Law with a high level degree. Her first short story“Çocuğun Biri”was published in Yeditepe Journal in 1968. She published her short stories in Türk Dili, Oluşum ve Argos journals. She created imaginary and poetic atmosphere in her stories full of loneliness and despair. In 1973 she won the prize ?TDK Öykü Ödülü? with her story book named ?Haziran?. Her novel named ?Bir Solgun Adam? got an honorable mention in 1974 in the contest of ?Milliyet Yayınları Roman Yarışması?. With her story book named ?Anaların Hakkı?, she shared the prize ?Sait Faik Hikâye Armağanı" with Adnan Özyalçıner in 1978. She got an honorable mention with her novel ?Bozkır Çiçekleri? in the contest of ?Milliyet Yayınları Roman Yarışması? in 1979.This thesis has been built up from other works dealing with Selçuk Baran's life, art and works.
Özet (Çeviri)
Selçuk Baran, was born on 7th March 1933 in Ankara and died on 4th November 1999 in Ankara. She graduated from Ankara University Faculty of Law with a high level degree. Her first short story“Çocuğun Biri”was published in Yeditepe Journal in 1968. She published her short stories in Türk Dili, Oluşum ve Argos journals. She created imaginary and poetic atmosphere in her stories full of loneliness and despair. In 1973 she won the prize ?TDK Öykü Ödülü? with her story book named ?Haziran?. Her novel named ?Bir Solgun Adam? got an honorable mention in 1974 in the contest of ?Milliyet Yayınları Roman Yarışması?. With her story book named ?Anaların Hakkı?, she shared the prize ?Sait Faik Hikâye Armağanı" with Adnan Özyalçıner in 1978. She got an honorable mention with her novel ?Bozkır Çiçekleri? in the contest of ?Milliyet Yayınları Roman Yarışması? in 1979.This thesis has been built up from other works dealing with Selçuk Baran?s life, art and works.