Kalsiyum antagonisti nifedipin'in deneysel oküler iskemide retinayı koruyucu etkisi
- Tez No: 31422
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Kalsiyum antagonistlerinin serebral iskemilerde beyni koruyucu rolü yıllardır bilinmektedir. Benzer etkilerin retinal iskemilerde de geçerli olabileceğini telkin eden az sayıda yayın vardır. Kalsiyum antagonistlerinden nifedipinin oküler iskemide retinayı koruyup korumayacağını araştırmak için gerçekleştirdiğimiz deneysel çalışmamızda 13 kobayın 26 gözü kullanıldı. Bir kobayın gözü histolojik aşinalık sağlamak için hiç bir iskemi veya tedavi uygulamaksızın enüklee edildi. Altı kobaya; ketamin anestezisi altında, intraperitoneal serum fizyolojik verildikten 30 dakika sonra oküler iskemi geliştirmek amacı ile bilateral geçici karotis komunis arter oklüzyonu uygulandı. Otuz dakikalık oklüzyondan sonra reperfüzyon sağlandı. Altı kobaya ketamin anestezisi altında intraperitoneal nifedipin (1.5 mg/kg) verildikten sonra aym cerrahi işlemler uygulandı. İskemi işleminden bir hafta sonra kobaylar öldürüldü, gözleri enüklee edildi ve histopatolojik olarak incelendi. Histopatolojik kesitler tesbit edilen iskemik zedelenme parametrelerini içerme sayılarına göre her göz için derecelendirildi. Nifedipin uygulanan grupta histopatolojik zedelenme daha az idi. İki grup arasındaki farklar istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Bulgularımıza dayanarak nifedipinin ve kalsiyum antagonistlerinin oküler iskemi riski altında olan hastalarda profilaktik değer taşıyabileceği akut ve postiskemik dönemlerde klinik ve deneysel oftalmolojik çalışmaların da yapılması gerektiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
The protective effects of calcium antagonists in cerebral ischemia is well known in neurologic sciences. Few reports suggested benefical effects in retinal ischemia. To investigate the similar effects of calcium antagonist nifedipine in retinal ischemia, we applied bilateral carotid communis arterial occlusion in 12 guinea-pigs. Under ketamine anesthesia, saline solution was applied intraperitoneally in control animals (six guinea pigs) and nifedipine (1.5 mg/kg) in experiment group 30 minutes priorto ischemic insult. Following 30 minutes temporary occlusion of bilateral carotid communis arteries reperfusion was provided. A week after the ischemic insult, all animals were sacrificed and their eyes were enucleated for histopathologic examination. Grading of specimens in respect with ischemic damage showed statistically significant difference between two groups in favor of nifedipine. As a conclusion, nifedipine and probably many other calcium antagonists are promising for prophylaxis of ocular ischemic attacks in risk population. Further investigations are needed in ophthalmology.