Şehristânî'nin İbn Sînâ eleştirisi
Shahristanis criticisms of Ibn Sina
  1. Tez No: 314280
  2. Yazar: ÖMER ALİ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER MAHİR ALPER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 329
Özet
Büyük sistem filozofları arasında yer alan İbn Sînâ kendisinden sonra felsefe alanında önemli bir gelenek oluşturmuştur. Onun oluşturduğu geleneğin etkisi sadece felsefe alanı ile sınırlı olmayıp kelâm ve tasavvuf gibi disiplinlerde yer alan düşünürler üzerinde de görülebilir. Ortaya koyduğu sistem farklı değerlendirme ve eleştirilere konu olmuştur. İbn Sînâ felsefesine yönelik eleştiri denilince ilk akla gelen, eleştirileri şimdiye kadar bir çok çalışmaya konu olmuş olan Gazzâlî'dir.Gazzâlî'den sonra yaşayan ve İbn Sînâ eleştirisi alanında önemli bir eser veren Şehristânî daha ziyade dinler tarihçisi ve kelâmcı kimliği ile tanınırken filozof kimliği ve İbn Sînâ felsefesine karşı ortaya koyduğu eleştiriler gölgede kalmıştır.Bu doktora tezinde İbn Sînâ metafiziğine karşı eleştirel bir tavır benimseyen Şehristânî'nin eleştirilerinin analiz ve değerlendirilmesi yapılmakta ve bir sonuca ulaşılmaktadır. Ayrıca Şehristânî'nin eleştirilerinin diğer bir İbn Sînâ eleştirmeni olarak bahsettiğimiz Gazzâlî'nin eleştirileriyle olan irtibat ya da farklılığına da dikkat çekilmiştir. Çalışmanın bir diğer yönü de Şehristânî'nin eleştirileri doğrultusunda gelişen, aralarında Nasîrüddîn Tûsî ve Sahlen es-Sâvî gibi düşünürlerin yer aldığı bir başka felsefi eleştiri geleneğine işaret etmesidir.
Özet (Çeviri)
Ibn S?n?, whose place is between the greatest system philosophers, made a significant philosophical tradition after him. Impects of tradition created by him is not limited just in philosophical field but also its effects on theologians and sufi thinkers can be seen. His system was a subject of different assessments and criticism. Who fist comes to mind when criticism against Ibn S?n??s philosophy is mentioned is Gazz?l? that his criticisms have been subjected in numerous studies so far.Shahr?st?n?, commonly known as a historian of religions and theologian, even though he lived after Gazz?l? and wrote a significant criticism against Ibn S?n??s philosophy, his philosophical identity as well as his criticisms has been neglected.In this doctoral thesis made an analysis and avalution of Shahr?st?n??s criticisms who set forth a critical attitude to Ibn S?n??s metaphysics and reached a conclution. Also have been noted contacts or differences Shahr?st?n??s criticism with another Ibn S?n? critic Gazz?l??s criticism. Another aspect of the study is point to another philosophical critisims tradition, which improved through of Shahr?st?n??s criticism, take place in brilliant scholars such as Nasrettin et-T?s? and Sahlan es-S?v?.