Nasiruddin Tûsî'nin İbn sinacılığı
The avicennaism of Nasiruddin Tusi
- Tez No: 208137
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAYRAKDAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Nasiruddin Tusi'nin İbn Sinacılığı adını taşıyan bu araştırma ile 13. yüz yılın büyük bilgin ve filozofu olan Tusi'nin İbn Sina'nın felsefesini muhaliflerine karşı nasıl savunduğunu, onun düşüncelerini açıklamada ne derece başarılı olduğunu ortaya koymaya çalıştık. Araştırmamızda Fahreddin Razi, Şehristani ve Sadreddin Konevi'nin İbn Sina felsefesine yönelttikleri eleştirileri tespit edip Tusi'nin bunlara verdiği cevapları inceledik. Araştırmamız giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Girişte Tusi'nin hayatını,ilmi ve siyasi kariyerini inceleyip yazdığı eserleri tespit ettik. Çalışmamızın ağırlık noktasını, Tusi'nin İbn Sina'yı Razi tarafından yöneltilen eleştirilere karşı nasıl savunduğu oluşturmaktadır. Tusi'yi felsefe dünyasında ünlendiren asıl gayret, onun Razi tarafından İbn Sina'nın görüşlerini çürütmek amacıyla kaleme alınan Şerhu'l-İşarat ve't-Tenbihat'a karşı savunma maksadıyla yazdığı şerhtir. Tusi, el-İşarat ve't-Tenbihat üzerine yazılmış olan diğer şerhlerden daha üstün olan Şerhu'l-İşarat ve't-Tenbihat adlı eserinde İbn Sina'nın görüşlerini onun düşünce sistemine uygun olarak açıklamış, fikirlerine katıldığını yer yer belli etmesine karşılık muhalif olduğu noktalarda ona doğrudan karşı çıkmamıştır. İkinci bölümde, Şehristani'nin İbn Sina'ya yönelttiği tenkitleri ve Tusi'nin İbn Sina'yı bu tenkitlere karşı savunmasını ele aldık. Burada Tusi'nin Şehristani'yi diğer İbn Sina muhaliflerinden farklı değerlendirdiğini ve ona karşı tutumunda sert bir üslup kullandığını tespit ettik. Üçüncü bölümde, Sadreddin Konevi'nin tenkit ve değerlendirmelerini inceledik. Konevi, İbn Sina'nın bazı görüşlerine karşı çıkmış, bu konulara kendi sufi bakış açısından açıklamalar geliştirmiştir. Konevi ile Tusi arasında geçen tartışmalar itiraz ve savunmadan ziyade İbn Sina'nın iki farklı yorumlanması şeklinde ele alıp inceledik.
Özet (Çeviri)
In this research bearing the name Avicennaism of Nasiruddin Tusi who is the big scholar and philosopher of 13 th century, was tried to introduce how Tusi advocate Ibn Sina?s philosophy againts his opponents and how succesfull he had been in explaining his ideas. In the research critiques and suspects of the Fahreddin Razi, Shahristani and Sadraddin Konevi vas determined and Tusi?s answers against this critiques and suspects was analysed. The research consists of introduction and three part. In the introduction Tusi?s life, his scientific and political career was analyzed and his publications determined. The first part, Source of Tusi?s fame in the world of philosophia actually comes from his annotation named same name with Razi?s annotation which he wrote in aiming to advocate Ibn Sina against Razi?s annotation that he wrote to disprove Ibn Sina?s ideas named Sharh al-Isharat Tusi in Sharh al-Isharat ve al-Tenbihat had explained Ibn Sina? ideas complying with his thinking system, and although he had indicated points which he agreed he had remain silence where he disagreed with Ibn Sina. The second part includes critiques of Shahristani against Ibn Sina and Tusi?s defence against them. In the third part, critiques and evaluation of Sadreddin Konevi. Konevi hadn?t obviously declared that he is against Ibn Sina but he objected against in particular Ibn Sina?s and in general philosopher?s ideas. Discussions made between Konevi and Tusi via mail can be seen as two different interfernce of Ibn Sina than objection and defense.