Çölyak hastalarının klinik ve elektroensefalografik olarak epilepsi açısından değerlendirilmesi
Patients with celiac disease clinical and epilepsy in electroencephalographic
- Tez No: 314291
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAMİL HIZLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Çölyak hastalığı genetik yatkınlığı olan bireylerde tahıl ve tahıl ürünlerinde bulunan glutene karşı aşırı duyarlılık sonucu gelişen, immün mekanizmaların eşlik ettiği ince barsak mukozasında ve submukozasında inflamasyon ile karekterize sıklıkla malabsorbsiyon ile seyreden ve glutenin diyetten uzaklaştırılmasıyla klinik bulguları düzelen multisistemik bir hastalıktır. Gastrointestinal ve gastrointestinal sistem dışı bulgular geniş bir yelpazededir. İleri yaşlarda tanı alan hastalarda atipik klinik bulgular daha ön plandadır. Özellikle ataksi, epilepsi ve periferik nöropatiler başta olmak üzere çölyak hastalığının nörolojik bulgularının dağılımı oldukça geniştir. Çölyak hastalığı ile birlikteliği bildirilen önemli bir nörolojik bozukluk grubu epilepsidir. Epilepsi ile çölyak hastalığı birlikteliğinin nedeni tam olarak anlaşılamamıştır. Bu çalışmanın amacı çölyak hastalarını klinik ve elektroensefalografik olarak epilepsi açısından değerlendirirerek çölyak hastalarındaki nörolojik etkilenmelerin patogenezine ışık tutmaktır. Çalışmaya 175 çölyak hastası, kontrol grubu olarak 99 sağlam çocuk alındı. Çölyak hastaları kendi içerisinde diyet uygulamaya başladığı süreye göre yeni tanı almış ve eski tanı çölyak hastaları olmak üzere gruplara ayrıldı. Gruplar arası karşılaştırmalar yapılarak sonuçlar analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Celiac disease is a multisystemic disease of overreactivity towards gluten present in grain and grain products on individuals with genetic predisposition, accompanied by immunological mechanisms, characterized with inflammation of intestinal mucosa and submucosa, often proceeding with malabsorbtion and clinical findings are improved when gluten is taken away from the diet. There is a very large scale of gastrointestinal and nongastrointestinal system findings. Atiypical clinical findings take precedence in patients diagnosed in older ages. Celiac disease has a very extensive range of neurological findings including particularly ataxia, epilepsy and peripheral neuropathies. Epilepsy is an important neurological disorder which is reported to be coexisting with celiac disease. The mechanism of epilepsy and celiac disease?s coexistence has not been completely understood. The aim of this study is to light the way for the pathogenesis of the neurological influence in the celiac disease by clinical and electroencephalographic evaluation of the celiac patients for epilepsy. 175 celiac patients and 99 healthy children as controls have been included to the study. Celiac patiens were divided into two groups as the newly diagnosed and formerly diagnosed according to the time they started to apply diets.