Karaciğer siroz modeli oluşturulmuş sıçanlarda TGF-ß tip 1 reseptör kinaz inhibitörü, SB431542'nin apoptozis üzerine etkisi
Effect of TGF-ß type 1 receptor kinase inhibitor, SB431542 on apoptosis in model of liver cirrhosis in rats
  1. Tez No: 314323
  2. Yazar: OĞUZ EMRE GÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECMİYE CANACANKATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Karaciğer sirozu gelişiminde, artmış hücre proliferasyonunun yanı sıra, azalmış apoptozis hızının katkısı olduğu da bilinmekte ve apoptozisi uyarıcı yönde yeni tedavi edici stratejiler geliştirilmektedir. Bu çalışmada, karsinojen bir ajan olan N-nitrozodietilamin ile deneysel karaciğer sirozu oluşturuldu. Karaciğer sirozunda apoptozis mekanizması ve TGF-ß Tip I Reseptör Kinaz İnhibitörü,SB-431542'in karaciğer sirozu üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlandı. Kontrol, Siroz, DMSO, Siroz+SB-431542 (I) (250?g/kg/hafta), Siroz+SB-431542 (II) (500 ?g/kg/hafta), Siroz sonrasında+SB431542 (I) (250?g/kg/hafta) ve Siroz sonrasında+SB431542 (II) (500 ?g/kg/hafta) olmak üzere 7 farklı çalışma grubu oluşturuldu. Çalışmada 13. hafta sonunda Kontrol, Siroz, DMSO, Siroz+SB-431542(I) (250?g/kg/hafta) ve Siroz+SB-431542(II) (500?g/kg/hafta) gruplarındaki sıçanlar öldürüldü. Siroz oluştuktan sonra+SB431542(I) (250 ?g/kg) ve Siroz oluştuktan sonra+SB431542(II) (500?g/kg/hafta) gruplarına ise 13. haftadan itibaren 9 hafta boyunca SB431542 verilmeye başlandı ve 22. hafta sonunda bu gruplardaki sıçanlarda öldürüldü. Karaciğer sirozunda apoptotik yol izinin belirteci olarak kaspaz -3, -8 ve -9 gen ekspresyon düzeyleri RT-PCR ve TGF-ß1 sitokin düzeyleri ise ELİSA yöntemi ile belirlendi. Antioksidan kapasiteyi araştırmak için ise süperoksit dismutaz (SOD) ve katalaz (CAT) enzim aktiviteleri, redükte glutatyon (GSH) ve malondialdehit (MDA) düzeyleri kolorimetrik yöntemler ile belirlendi. Bu çalışmada karaciğer sirozu oluşumuyla apoptozisin azaldığı, siroz sonrası uygulanan SB431542 250?g/kg/hafta ile ise apoptozisi indüklediği saptandı. Karaciğer sirozunda oksidatif stresin ve TGF-ß1 sitokin düzeylerinin de arttığı ve bu parametrelerin siroz sonrası uygulanan SB431542 250?g/kg/hafta ile azaldığı gözlendi. Histopatolojik incelemeler sonucunda yine siroz sonrası uygulanan 250?g/kg/hafta SB431542 sirozu tedavi ettiği saptandı. Bu olumlu etkiler SB431542' nin diğer uygulamalarında gözlenmedi. Sonuç olarak; siroz sonrasında SB431542 250?g/kg/hafta uygulamasının karaciğer sirozu tedavisinde umut verici bir yaklaşım olabileceği öne sürülebilir.
Özet (Çeviri)
It is well known that increased cell proliferation and as well as decreased apoptosis rate contributes to the development of liver cirrhosis and therefore new therapeutic strategies are being developed in stimulation of apoptosis. In this study, experimental liver cirrhosis had been developed by N-nitrozodietilamin, a carcinogenic agent. We aimed to determine the apoptotic mechanisms in liver cirrhosis and the effect of the TGF-ß type I receptor kinase inhibitor, SB-431542?s on liver cirrhosis. 7 groups were included as Control, Cirrhosis, DMSO, Cirrhosis+SB431542(I)(250?g/kg/week),Cirrhosis+SB-431542(II)(500?g/kg/week), after Cirrhosis +SB-431542(I) (250?g/kg/week), and after Cirrhosis +SB431542(II) (500?g/kg/week). Control, Cirrhosis, DMSO, Cirrhosis+SB431542(I) (250?g/kg/week), and Cirrhosis + SB-431542(II) (500?g/kg/week) groups were killed at the end of 13 week. After 13 weeks SB-431542 was administered for 9 weeks to rats included after Cirrhosis +SB-431542(I) (250?g/kg/week), and after Cirrhosis +SB431542(II) (500?g/kg/week) groups and these were killed at the end of 22th weeks. Apoptosis was evaluated by measurement of caspase -3, -8 and -9 gene expression by RT-PCR and cytokine TGF-ß1 levels were determined by ELISA kits. Antioxidant capacity was evaluated by measurement superoxide dismutase (SOD) and catalase (CAT) enzyme activities and the levels of reduced glutathione (GSH) and malondialdehyde by colorimetric methods. In this study, suppressed apoptosis was altered by administration of SB431542 250?g/kg/week after cirrhosis. Oxidative stress and cytokine TGF-ß1 levels were increased in liver cirrhosis and it was decreased by administration of SB431542 250?g/kg/week after cirrhosis. And also histopathological findings indicated that administration of SB431542 250?g/kg/week after cirrhosis had recovery effect. These positive effects have not been observed in other application of SB431542. As a result; administration of SB431542 250?g/kg/week after cirrhosis may be a promising approach in liver cirrhosis therapy.