Sellar-parasellar bölge ve petroz apeks lezyonlarına yaklaşımda mikroskopik-endoskopik yöntemlerin karşılaştırılması ve cerrahi anatomi
The comparison of endoscopic and microscopic approach to sellar-parasellar region and petrous apex lesions and surgical anatomy
- Tez No: 314337
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZELİHA KURTOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
AMAÇBu çalışmada petröz apeks bölgesine endoskopik yolla ve mikroskop yardımıyla cerrahi yaklaşım yolları kadavra ve kuru kafa yapıları diseksiyonu yolu ile karşılaştırılmaya çalışılmıştır. Aynı zamanda kuru kafalarda tomografik ve morfometrik ölçümler ışığında klinik anatomi yönünden radyolojik değerlendirmenin önemi araştırılmıştır.MATERYAL METODÇalışmada Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim dalı diseksiyon laboratuarına ait olan 5 erkek erişkin kadavra ve 12 kuru kafa kullanılmıştır. Hem kadavralarda hem de kuru kafalarda endoskopik endonazal cerrahi prensipleri doğrultusunda diseksiyon yapılmış ve yaklaşımın her safhası mikroskop ile alınan görüntülerle kıyaslanmıştır. Kuru kafalara Mersin Üniversitesi Radyoloji Anabilim dalında Bilgisayarlı Tomografi tetkiki yapılmıştır.BULGULAREndoskopik endonazal girişim ile petröz apekse yönelik diseksiyon görüntüleri ( 0.30 ve 70 derece endoskoplar) aynı cerrahi derinlikte mikroskop görüntüleri ile vizyon genişliği, derinlik hissi ve cerrahi alet kullanım rahatlığı açısından kıyaslanmıştır. Kuru kafalarda ölçülen bilgisayarlı tomografi verileri morfometrik ölçümlerle kıyaslanmış ve gruplar arasında istatistiksel olarak fark bulunamamıştır.SONUÇEndoskopik endonazal cerrahi petröz apeks yaklaşımında uygun bir metoddur. Septum arka kısım rezeksiyonu ile 4 el metodu deneyim gerektirmekle beraber, diseksiyon süresinin kısaltılması, temiz cerrahi saha ve daha geniş görüş sağlamaktadır. Morfometrik ve radyolojik ölçümler arasındaki istatistiksel uyum, bilgisayarlı tomografinin preoperatif olarak güvenilir bir tetkik olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVEThe present study aimed to compare the endoscopic endonasal approach to petrous apex to the dissection under microscope in cadaver and skull specimens. The importance of radiology regarding clinical anatomy was evaluated with the comparison of radiological and morphomotric measurements.MATERIALS AND METHODSIn this study, five silicon injected adult cadaveric heads and twelve dry skulls of the dissection laboratory of anatomy depertment Mersin University faculty of medicine were used. The views of the endoscopic endonasal approach were compared to the ones with the microscopic surgery. Computed tomography was performed for the measurement of dry skull parameters in teh Radiology department.RESULTSThe views of endoscopic endonasal dissection to petrous apex (0, 30, 70 degree endoscopes) were compared to the same level microscopic views regarding vision width, depth sense and ease of surgical equipment. The comparison of the radiological and morphometric measurements revealed no significant difference between groups.CONCLUSSIONEndoscopic endonasal approach is a suitable surgical method for petrous apex lesions. Although needs considerable experience, it shortens the surgery time with clean and wide exposure. The concordance between the radiological and morphometric assessment reveals that computerised tomography is a reliable method.