Transsfenoidal cerrahilerden sonra sfenoid sinüsün durumu
Transsfenoidal cerrahi̇lerden sonra sfenoi̇d si̇nüsün durumu
- Tez No: 471337
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN YORULMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Endoskopik endonazal transsfenoidal cerrahi (EETC) yaklaşım; sellar ve parasellar bölge tümörlerinin cerrahi tedavisinde gelişmiş endoskopların, kayıt sistemlerinin devreye girmesi ve doğal bir boşluk olan sfenoid sinüs yolunun kullanılması ile son yıllarda daha çok önem kazanmıştır. Bu çalışmada Ocak 2012-Aralık 2016 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde EETC yapılan hastaların tedavi özetleri, ameliyat raporları, radyolojik görüntülemeleri incelenerek hastaların operasyon sonrası sfenoid sinüslerinde meydana gelen değişiklikler ve bu değişikliklerin ilişkili olabileceği preoperatif ve intraoperatif faktörlerin araştırılması amaçlanmıştır. Verileri değerlendirilen 153 hastada endoskopik endonazal transsfenoidal cerrahi sonrası sfenoid sinüsün durumu hastaların demografik özellikleri, preoperatif radyolojik verileri, intraoperatif bulgular ve histopatolojik tanı ile ilişkili bulunmamıştır. Sfenoid sinüs içinde postoperatif dönemde görülen yumuşak doku değişiklikleri benign özelliktedir, sadece intraoperatif greftlerle yapılan sella tabanı rekonstruksiyonu ile bağlantılıdır, sinüsün ventilasyon ve drenajını bozarak komplikasyonlara neden olabilecek nitelikte değildir.
Özet (Çeviri)
In recent years endoscopic endonasal transsphenoidal approach (EETSA), which uses sphenoid sinus as a natural corridor, has been more important for tumors in sellar and parasellar region. In this study, we aimed to assess postoperative changes in sphenoid sinus and the preoperative and intraoperative factors that may affect postoperative sphenoid sinus outcomes of patients who underwent EETSA. A retrospective review was performed to patients who underwent EETSA at Ankara University Medical Faculty between January 2012 and December 2016. We reviewed demographic data, treatment outcomes, operative notes and radiological reports. The data of 153 patients were included in this study. The sphenoid sinus status after surgery was not correlated with demographic characteristics, preoperative radiological evaluations, intraoperative findings and histopathological diagnosis of the patients. Postoperative soft tissue changes within the sphenoid sinus are benign, and it is only related with intraoperative graft reconstruction of the sella floor. These changes do not impair the ventilation and drainage of the sinus which may lead to complications.