Lupus nefritinde böbrek dokusunda INF- gamma, IL-17, FOXP3, IL-10 ve IFN-alfa ekspresyonunun klinik parametreler ve prognozla ilişkisi
Ifn-gamma, IL-17, FOXP3, IL-10 and IFN-alpha expression of lupus nephritis in renal biopsy specimens and correlation with clinical parameters and prognosis
  1. Tez No: 314348
  2. Yazar: MUTLU UYSAL YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİCLEHAN ORHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Rheumatology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Sistemik lupus eritematozus (SLE) multisistemik, otoimmün, kan damarlarında, bağ dokusunda ve deride immün kompleks birikimi ile giden bir hastalıktır. SLE prevalansı popülasyonda her 100.000 kişide 20-150'dir. Lupus nefriti SLE'nin mortalite ve morbiditesinden sorumlu en önemli komplikasyonudur. Çalışmamızdaki birincil amaç SLE'de T hücre alt gruplarının ( Th1, Th2, Treg, Th17) salgıladığı sitokinler ve IFN-alfa'nın inflamatuar, histopatolojik ve klinik prediktif faktörlerle ilişkisinin belirlenmesidir. İkincil amaç ise böbrek dokusunda hastalık aktivitesini ve klinik seyri etkileyen faktörleri belirleyerek, tedavinin daha doğru planlanması ve hastalığın daha iyi kontrol altına alınmasını sağlamaktır. Çalışmamızda lupus nefriti tanısı alan hastaların böbrek biyopsilerinde immünhistokimyasal yöntemle IFN-?, IL-17, FOXP3, IL-10 ve IFN-alfa ekspresyonu ve klinikopatolojik korelasyon araştırıldı. Kesitsel bir araştırma olan bu çalışmaya Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı çocuk nefroloji ve romatoloji ünitesine başvuran, sistemik lupus eritematozus tanısı koyulan ve 19.04.1990- 16.06.2011 tarihleri arasında böbrek biyopsisiyle lupus nefriti saptanan hastalar dahil edildi. Çalışmaya alınan 39 hastanın, 33' ü kız, 6' sı erkekti ve tanı sırasında ortalama yaş 12 olarak saptandı. Sağlıklı kontrol grubuna Wilm's tümörü nedeniyle yapılan nefrektomi materyalinde tümör içermeyen normal böbreğin izlendiği 20 hasta alındı.
Özet (Çeviri)
Systemic Lupus Erythematosus (SLE) is a multisystemic and autoimmune disease with immune complex deposition in blood vessels, connective tissue and skin. The prevalence of SLE is 20-150 per 100.000 population. Lupus nephritis is the most important complication of SLE which is responsible for SLE related mortality and morbidity. Our first aim is; to determine the association between cytokines secreted by T cell subgroups (Th1, Th2, Treg, Th17) and IFN-alpha with inflammatory, histopathological and clinical predictive factors of SLE patients. We also aimed to determine the factors in renal tissue which effect activity and clinical course of the disease to provide better treatment plan and control of disease. We have investigated the immunohistochemical IFN-gamma, IL-17, FOXP3, IL-10 and IFN-alpha expression in renal biopsy specimens diagnosed as lupus nephritis. We have analysed the correlation of the immunohistochemical expression results with clinicopathological parameters. Our study was cross sectional. Thirty nine patients who had admitted to Nephrology and Rheumatology Department of İhsan Dogramaci Children?s Hospital and diagnosed as lupus nephritis by renal biopsy between 19.04.1990- 16.06.2011 were included to the study. Thirty three of thirty nine patients were female and six of them were male. The mean of age of diagnosis was 12 years old. Non-tumoral renal tissues of nephrectomy materials of Wilms? tumor patients were used as control tissue specimens.