Obstetrik brakiyal plkeus felçli hastalarda, omuza yönelik girişimlerin etkilerinin manyetik rezonans görüntüleme ile incelenmesi
Evaluation of the effects of the surgical procedures on obstetrical brachial plexus patients' shoulder problems with magnetic resonance imaging
  1. Tez No: 314353
  2. Yazar: ERCAN HASSA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH GÜRSEL LEBLEBİCİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Obstetrik ve ortopedi anabilim dallarının en önemli konularından biri olan obstetrik brakial pleksus palsi (OBPP) eski dönemlerden beri bilinmekte olup hastalar, ebeveynler ve doktorlar üzerinde sosyal ve psikolojik baskı oluşturmaya devam etmektedir.OBPP ve sekelleri çok boyutlu bir hasarlanma durumudur. Doğal seyri konusunda şimdiye kadar önemli çalışmalar yapılmış ve etiyolojisinde rol oynayan hasarlanma mekanizmaları aydınlatılmaya çalışılmıştır.Bu klinik tablo obstetrisyenler veya pediatristler tarafından hastanede tanı alabilmekle birlikte; ev doğumlarında ebeler veya hospitalizasyondan sonra aileler tarafından da tesbit edilebilmektedir. Bu anlamda çocuğun el, dirsek ve/ya omuz fonksiyonlarında çeşitli derecelerde hareket kaybı, göz kapağında düşüklük, omuzda şişlik (klavikula kırığı) farkedilip, sağlık merkezlerine başvuru sebebi olabilmektedir.Cerrahi dışı veya cerrahi tedaviler ile hedeflenen, redükte ve kongruent bir omuz eklemi ile fonksiyonel bir üst ekstremitenin sağlanmasıdır. Konservatif yaklaşım ile fonksiyonel kısıtlılık, kontraktür gelişimi ve glenohumeral (GHE) deformitesi gelişimi; cerrahi yaklaşımlar ile yetersiz fonksiyon kazanımı, aşırı gevşetmeler, iyatrojenik omuz anterior süblüksasyonları, dislokasyonları, omuz dış rotasyon kontraktürleri gelişebilmektedir.Tez çalışmamızın amacı, cerrahi tedavi gerektiren OBPP hastalarında, omuz bölgesi tendon transferleri , GHE redüksiyonları, iç rotatör tendon grubu gevşetmeleri ve aksiller sinir dekompresyonun, glenoid ve humerus başı morfotipi ve periskapular kas hacimleri üzerindeki kazanımları ortaya koymaktır.Cerrahi tedavilerde esas amaç, omuzda daha çok görülen iç rotasyon kontraktürünü gevşetmeler ile düzeltmek, dış rotasyon kısıtlılığının ise tendon transferleri ile gidermektir. Bu şekilde elin baş hizasında kendi günlük aktiviteleri giderecek düzeye getirilmesini, yani fonksiyonel bir omuz eklemi ve aktif olarak kullanabilecek bir üst ekstremitenin elde edilmesini sağlamaktır.Tez çalışmamızın sonucu olarak, omuz bölgesinde GHE redüksiyonlarının eşlik ettiği tendon transferleri ve gevşetmeler ile, morfometrik olarak belirgin ve olumlu değişiklikler, glenoid retroversiyonlarda (GV) anlamlı miktar azalma ve kas hacimlerinde belirgin artış söz konusu olmuştur. Böylelikle rezidüel hasarlı hastalara uygulanan mevcut cerrahi prosedür ile çok yönlü kazanımlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Obstetrical brachial plexus palsy (OBPP) is one of the most common and important topics of both obstetrics and orthopedics. It has been a social and psychological issue for patients, parents and physicians for a long time.OBPP and it?s sequelae cause multidimensional injuries. Important investigations has been made on the natural progression of the disease and to clarify the etiology of the injury mechanisms.Diagnosis of the disease can be made by obstetricians and/or pediatricians after the birth. After hospitalization or home deliveries, parents or midwifes may notice attenuated upper extremity functions, lowered upper eyelids or a shoulder swellings (fracture of clavicle). Those conditions has been important reasons of these patients for an admission to a medical institute in our country.Our aim is to provide reducted and congruent glenohumeral joint (GHJ) and functional an upper extremity by mean of conservative or surgical techniques. Iatrogenic effects of conservative techniques are limited functions or stiff upper extremity joints and GHJ deformity . On the other hand, by mean of surgical procedures we can talk about inadequate functional recovery, overtreatment of contractures, iatrogenic anterior GHJ subluxations or dislocations and external rotation contractures.The aim of this study, is to evaluate the effect of axillary releases, tendon transfers and GHJ reductions on glenoid dysplasias, altered humeral head morphotypes by mean of remodeling and to determine in the changes of periscapular muscle volumes.In the concept of surgical procedures of shoulder problems in OBPP patients, the main technique aims to release internal rotation contractures, tendon transfers of internal rotator group muscles as external rotator, to gain overhead upper extremity functions and to restore daily tasks by mean of active upper extremity functions.In our study, as a result we found that release and transfers of the tendons around of shoulder region with GHJ reductions, are significantly effective on regain of the morphotype of humeral heads and glenoids, significant decrease in glenoid retroversions (GV). Also these techniques restored normal periscapular muscle volumes. As a result, surgical procedures that made for patients in our study, lead multidimensional effects and regains for these patients.