Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı, Yoğun Bakım Ünitelerinde izlenen intoksikasyon hastalarının retrospektif değerlendirilmesi
Department of Anesthesiology, Intensive Care units watching retrospective evaluation of patients with intoxication
- Tez No: 314358
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDA BANU AKINCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Zehirlenmeye yol açan etkenler yaşanılan bölgeye, toplumun gelenek ve göreneklerine, sosyoekonomik düzeyine göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle her ülkenin, hatta her bölgenin zehirlenme ile ilgili etyolojik ve demografik özelliklerinin belirlenip, önlemlerin alınması gerekmektedir. Bu çalışmada Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Anestezi ve Reanimasyon Yoğun Bakım Ünitesinde takip ve tedavi edilen zehirlenme olguları retrospektif olarak incelenerek, hastaların demografik özelliklerinin ve dağılımlarının belirlenmesi, klinik bulguları, zehirlenmenin etyolojisi, yoğun bakımda kalış süresi, mortalite, mortaliteyi etkileyen faktörler ve zehirlenme vakalarının hastaneye maliyetlerinin incelenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Causes of intoxication may vary according to region traditrans and coustoms of society and socioeconomic level. Thus, it is necessory that cautıons should be taken after etiologic and demografic factors intoxication after of each country, and also each region related to intoxication were identified. İn this study cases of intoxication followed up and treated at Hacettepe University Faculty of Medicine Anesthesiology and Reanimation İntensive Care Unit were examined retrospectively and it is aimed to determine demografic characteristics and distributions of patients, to examine costs of cases, factors that affect mortality, time of hospitalization at care unit, etiology of poisoning, and clinical findings.