Gömülü alt 3. molar diş operasyonlarından sonra ağrı, ödem ve trismusun önlenmesinde metilprednisolon ve tenoksikamin etkinliğinin araştırılması
An investigation on the effect of the tenoxicam and methylprednisolone on the prevention of the poin, edema and trismus occured after impacted lower thirt molar teeth extractions
- Tez No: 157639
- Danışmanlar: PROF.DR. BELGİN GÖRGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Sürme zamanı geldiği halde normal diş dizisinde yer almayarak kemik ve yumuşak doku içerisinde bütünüyle veya kısmen kalmış olan dişler“gömülü diş”olarak tanımlanmaktadır. Özellikle alt yirmi yaş dişlerinin cerrahi olarak çıkarılmaları sonrasında postoperatif dönemde ağrı, ödem, fonksiyon azalması ve trismus gibi komplikasyonlar ile sık karşılaşılmaktadır. Bu çalışmada gömülü alt yirmi yaş dişlerinin çekiminden sonra oluşan ağrı, ödem ve trismusun önlenmesi amacıyla bir nonsteroid antienflamatuar olan tenoksikam ile bir kortikosteroid preparatı olan metilprednisolon sodyum süksinatın kontrol grubu ile karşılaştırmalı, çift kör ve randomize olarak elde edilen ölçüm değerleri incelenmiş ve sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Çalışmamız cerrahi çekim endikasyonu konulan gönüllü 60 hastada gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastalardan birinci gruba operasyondan hemen önce i.v. 80 mg metilprednisolon sodyum süksinat, ikinci gruba i.v. 20 mg tenoksikam uygulanmış, üçüncü grup ise kontrol grubu olarak değerlendirilmiştir. Postoperatif ödem, hastalardan alman operasyon öncesi ve sonrası ultrasonografık görüntüleme ile, trismus bir kumpas yardımı ile ölçülen preoperatif maksimum interinsizal açıklığın, postoperatif interinsizal açıklığa oranlanmasıyla ölçüldü. Ağrı ise visüel analog skala (VAS) ile değerlendirildi. Çalışma sonunda elde edilen verilerin istatistiksel değerlendirilmeleri sonucunda tenoksikam ve metilprednisolonun ağrı, ödem ve trismus üzerinde etkili oldukları, ancak iki ilaç arasında ağrı ve ödem için istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığın olmadığı saptandı. Fakat elde ettiğimiz veriler tenoksikamın ağrı üzerinde metilprednisolonun ise ödem ve trismus üzerinde daha etkili olduğunu gösterdi.Postoperatif ödemi değerlendirmek için özellikle yumuşak doku oluşumlarını ayrıntılı bir şekilde gösteren, non-invaziv ve pratik bir yöntem olan ultrasonografîden faydalanıldı. Bu yöntemle yapılan ölçümlerde milimetrik sonuçlar elde edilmiş olup, baş-boyun bölgesinde etkin bir şekilde kullanılabileceği kanısına varıldı. Postoperatif dönemde, uygulanan ilaçlara bağlı yara iyileşmesinde gecikme, hemoraji, enfeksiyon gibi herhangi bir yan etkiyle karşılaşılmadı. Çalışmamızın sonunda gömülü alt yirmi yaş dişi cerrahisi uygulanan hastalarda ağrı, ödem ve trismusun, operasyondan hemen önce uygulanacak i.v. 80 mg metilprednisolon veya i.v. 20 mg tenoksikam ile belirgin bir derecede azaltılabileceği, hastaların operasyon sonrası konforunu olumlu yönde etkiledikleri ve sistemik bir kontrendikasyon olmadıkça bu uygulamaların güvenli bir yöntem olduğu kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Teeth which remain partly or completely inside the bone or soft tissue, without assuming their place in the normal tooth alignment, even though they should have erupted, are defined as“impacted teeth.”Following the surgical extraction of the lower third molars teeth in particular, complications such as postoperative period pain, edema, loss of function and trismus are frequently encountered. The study was intended to prevent the emergence of pain, edema and trismus following the extraction of impacted lower third molars teeth by evaluating the comparative, double-blind and randomised data from a tenoxicam, a nonsteroid anti inflammatory, group and from a methylprednisolone sodium succinate, a corticosteroid preparation, group against those from a control group, and the results were subjected to statistical analysis. Our study was performed in 60 volunteer patients in whom surgical extraction was indicated. Immediately before surgery 80 mg i.v. of methylprednisolone sodium succinate was administered to the first group of patients included in the study, 20 mg i.v. of tenoxicam was administered to the second group, and the third group was analysed as the control group. Postoperative edema was measured with ultrasonographic imagery taken before and after surgery, and trismus was measured by a comparison of preoperative maximum interincisal opening to postoperative incisal opening with the assistance of callipers. Pain was evaluated with the visual analogue scale (VAS). From the statistical analyses of the data obtained at the end of the study it was determined that tenoxicam and methylprednisolone were effective against pain, edema and trismus, but that there was no significant statistical difference for pain and edema between the two drugs. However, our data showed that tenoxicam was more effective against pain and that methylprednisolone was more effective against edema and trismus.Ultrasonography, a non-invasive and practical method that reveals formations in the soft tissue in particular in detail was used to analyse postoperative edema. Millimetric results were obtained in the measurements secured by this method and it was concluded that it could be effectively employed in the head and neck region. In the postoperative period no side effects linked to the drugs such as delay in wound healing, haemorrhage or infection were encountered. It was concluded that pain, edema and trismus could be significantly reduced in patients subjected to surgery for impacted third molars teeth with 80 mg i.v. of methylprednisolone or 20 mg i.v. of tenoxicam, that these had a positive effect on patients' postoperative comfort and that in the absence of any contraindication these constitute a reliable method of treatment.