Karaciğer nakli yapılmış çocuklarda hematolojik değişiklikler
Hematological changes in pediatric liver transplant recipients
- Tez No: 314381
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM DURMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Karaciğer nakli yapılan çocuk hastalara ait nakil öncesi ve nakil sonrası hematolojik bulguların; sıklığı, nedenleri ve klinik anlamının retrospektif olarak değerlendirilmesiGereç ve Yöntem: Çalışmaya İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Hepatobilyer Cerrahi Bilim Dalı ve Pediatrik Hepatoloji Bilim Dalı'nda Mayıs 2000 ve Şubat 2011 tarihleri arasında karaciğer nakli uygulanmış 97 çocuk hastadan çalışma kriterlerine uyan 81 olgu (% 83.5) alındı. Hastaların dosya kayıtlarından; demografik özellikleri, primer tanıları, nakil tipi, CHILD-PELD skoru, EBV-CMV seropozitifliği ve rejeksiyon ile ilgili parametreler kaydedildi. Yine dosya kayıtlarından nakil öncesi ve nakil sonrası 1.gün, 1.hafta, 1.ay hematolojik bulgular kaydedildi. Hastalarda nakil öncesi ve sonrası anemi, lökopeni, lökositoz, trombositopeni ve trombositoz sıklığı ve klinik anlamı araştırıldı. Bu hematolojik bulguların nakil sonrası enfeksiyon, rejeksiyon, splenomegali ve immunsupresif ilaçlarla ilişkisi araştırıldı.Bulgular: Çalışma grubunun çoğunluğu erkek cinsiyette (% 67.9) ve canlı vericiden (% 76.5) nakil olmuş olgulardan oluşmaktaydı. Nakil olma yaşı medyan 54 aydı ve nakil nedenlerinin çoğunluğunu hipersplenizm bulgularının eşlik ettiği kolestatik karaciğer hastalıkları (% 37), metabolik karaciğer hastalıkları (% 19.7) ve kriptojenik siroz ( % 13.5) oluşturmakta idi (Tablo 13). Olguların büyük kısmının CHILD evresi C (% 57) olup PELD skoru ortanca değeri 20 idi. Nakil öncesi CMV seropozitifliği % 82.7 iken EBV seropozitifliği ise % 67.9 saptandı. Karaciğer nakli sonrası % 28.3 olguda rejeksiyon saptanırken nakil sonrası ortalama rejeksiyon görülme zamanı 44 gündü. Ortalama WBC değeri nakil öncesinde 9091±5652 mm³ iken nakil sonrası 1.gün 11024±5531 mm³, 1.hafta 13933±10300 mm³, 1.ay 9558±8254 mm³ bulundu. Lökositoz nakil öncesi 9 (% 11.1) olguda saptanırken nakil sonrası 1. gün 8 (% 9.9), 1. hafta 21 (% 25.9) ve 1. ay 7 (% 8.6) olguda görüldü. Nakil sonrası 1.hafta 21 olguda lökositoz varken bu olguların 13'ünde enfeksiyon tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the frequency, etiology and clinical significance of hematological findings in pediatric liver transplant recipients according to the pretransplant and posttransplant file records.Materials and Methods: The study includes the 81 of 97 children (83.5%), who underwent livertransplantation between May 2000 and February 2007 at İstanbul University Istanbul School of Medicine Hepatobiliary Surgery Department and Pediatric Hepatology Department, and who had the complete file records. Demographic features, primary diagnosis, type of liver transplantation, CHILD-PELD scores, EBV-CMV seropositivity and diagnosis of rejection were recorded from the files. We also recorded the hematological findings before the transplant, 1.day, 1.week and 1.month after transplantation. Frequency and clinical significance of anemia, leukopenia, leukocytosis, thrombocytopenia and thrombocytosis that occured before and after transplantation were investigated. The effect of infection, rejection, splenomegaly and immunosuppressive drugs on hematological findings were analysed by appropriate statistical methods.Results: Majority of the transplanted children were males (67.9%) and most received a liver segment from living donors (76.5%). The median age of the patients was 54 months and most common transplantation indication were; cholestatic liver diseases (37%), metabolic liver disease (19.7%) and cryptogenic cirrhosis (13.5%) mostly with signs of hypersplenism. The majority of the patients had CHILD C cirrhosis score (57%) and median PELD score was 20. Overall Pre-transplant CMV seropositivity was 82.7% and EBV seropositivity was 67.9%. After orthotopic livertransplantation rejection had occured in %28.3 of cases, at mean of posttransplant 44 days. The mean value of WBC before transplant was 9091±5652 mm³. Mean WBC after transplantation 11024±5531 mm³ at 1.day, 13933±10300 mm³ at 1.week, 9558±8254 mm³ at 1.month were found. In 9 (11.1%) patients leukocytosis had been noted before transplantation. After transplantation leukocytosis had been observed in 8 patients (9.9%) on 1.day, in 21 patients (25.9%) at 1.week and in 7 patients (8.6%) 1.month. At one week after transplantation infection had been diagnosed in 13 cases among 21 children with had leukocytosis.