Okullarda uygulanan haftalık florid gargara programının çürük önleyici etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of caries preventing effect of school-based fluorid rinse program in weekly
- Tez No: 314395
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ÖKTE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Çalışmamızda bir ilköğretim okulunda bir eğitim-öğretim yılı boyunca uygulanan haftalık %0,2'lik sodyum florid (NaF) gargara programının çürük önleyici etkisinin ve bunun yanı sıra, çocuklara verilen oral hijyen eğitiminin çocukların davranışlarına ve ağız sağlıklarına etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Çalışma kapsamında yaşları 7-12 arasında değişen toplam 420 çocuk rastgele, haftalık florid gargara (Grup 1, n=136), plasebo gargara (Grup 2, n=138) ve kontrol grubu (Grup 3, n= 146) olmak üzere 3 gruba ayrılmıştır. Çocukların çürük deneyimleri Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) kriterlerine göre df-s ve DMFS indeksi ile; oral hijyen düzeyleri ise, OHİ-B (Basitleştirilmiş oral hijyen indeksi) ile değerlendirilmiştir. Ayrıca tüm gruplardaki çocuklara oral hijyen eğitimi verilmiştir. Çocukların ağız sağlığı davranışları ile ilgili bir anket, çalışma başında ve 12. ayda ebeveynlere verilmiştir. Çürük deneyimi ve OHİ-B, 6 ayda bir değerlendirilmiştir.Çalışma sonunda, gruplardan elde edilen df-s değerleri sırasıyla 5,21; 5,61 ve 4,98 olarak saptanmıştır. Gruplar arasında d-s, f-s ve df-s değerleri açısından, istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmamıştır (p>0,05). Grup 1'in ortalama D-S değeri (1,44), Grup 2 (2,29) ve Grup 3'e (2,70) göre istatistiksel olarak anlamlı derecede daha düşüktür(p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the caries preventive effect of 0.2% sodium fluoride (NaF) mouthrinse program which was applied during an academic year in a primary school as well as the evaluation of effectiveness of oral hygiene education on children?s behaviour and oral health.A total of 420 children, aged 7-12 years were assigned randomly to three groups; weekly F rinse (Group 1), placebo rinse (Group 2) or control group (Group 3). Children?s caries experience was measured using df-s (decayed and filled primary tooth surfaces) and DMFS (decayed, missed and filled permanent tooth surfaces) according to World Health Organization (WHO) criteria. OHI-S (Simplified Oral Hygiene Index) was also determined. Oral hygiene education was also given to all groups in this period. Questionnaires about oral health attitudes were given to parents at the beginning and at the end of the study. Caries experiences and OHI-S were measured in 6 month intervals.The df-s values of groups were 5.21; 5.61; 4.98 respectively. There were no statistically significant differences between d-s, f-s and df-s values between the groups (p>0.05). The mean value of D-S of Group 1 (1.44) was significantly lower than Group 2 (2.29) and Group 3 (2.70) (p0.05).