Kadın hükümlülerin ceza infaz kurumlarında yaşadıkları sorunlar ve başa çıkma tarzlarının belirlenmesi: Eskişehir Çifteler Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu örneği
The determination of female convicts' problems and their styles of coping with them in prison: The sample of Eskişehir Çifteler Closed Womens Prison
- Tez No: 314396
- Danışmanlar: PROF. VELİ DUYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırma, kadın hükümlülerin ceza infaz kurumunda yaşadıkları sorunlar ve başa çıkma tarzlarının belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Kadın hükümlüler ile ilgili yapılan araştırmaların özellikle sosyal hizmet alanında az sayıda olması bu araştırmanın önemini ortaya koymaktadır.Araştırma 2011 yılında, Mart-Mayıs ayları arasında yapılmıştır. Araştırma grubunu Eskişehir Çifteler Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda adli suçlardan tutuklu ve hükümlü durumunda bulunan 78 kadın oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan kadın hükümlülerin sosyo-demografik özellikleri bakımından tanımak için araştırmacı tarafından geliştirilen görüşme formu, kadın hükümlülerin cezaevinde yaşadıkları sorunları belirlemek için hükümlü sorunları tarama envanteri (HSTE) ve sorunlarla başa çıkma tarzlarını belirlemek amacıyla başa çıkma tarzı ölçeği (BTÖ)'nden elde edilen veriler uygun analizler gerçekleştirilerek SPSS paket programına aktarılmış ve yorumlanmıştır.Verilerin analizinde Person Korelasyon katsayısı, bağımsız değişkenler için t testi ve ANOVA kullanılmıştır.Analiz sonuçlarında kadın hükümlülerin ceza infaz kurumunda yaşadıkları sorunlar ve başa çıkma tarzları ile bazı sosyo-demografik değişkenler arasında anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. Başa çıkma tarzı ölçeğinden elde edilen alt ölçek puanları ile yaş, medeni durum, evlenme biçimi, öğrenim durumu, çocuğu olma durumu, gelir durumu ve gelir seviyesi, ailelerinin ziyarete gelme durumları ve ailenin ziyarete gelme sıklığı, ailede tutuklu veya hükümlü olma durumu gibi özellikler arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Hükümlü sorunları tarama envanteri ile de medeni durum, evlenme biçimi, öğrenim durumu, gelir düzeyi, ailenin ziyarete gelme sıklığı, aldıkları ceza süresi arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Araştırmanın sonuçları yazındaki ilgili çalışmalar ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Main purpose of this study is to identify the problems of female offenders in prison and to determine their coping style with those problems. Since there is lack of study on female offenders, especially in social work, it points the importance of this study.The research conducted between March-May 2011. Research group consists of 78 female offenders at Eskişehir Çifteler Closed Female Prison. Interview consist of socio-demographic form for identify female offenders, problems of offenders scane inventory for determine offenders problems in prison and determine coping styles with problems. After that, data was analyzed with SPSS and interpreted. To analyze the data, Pearson Correlation Coefficient, t test independent sample and ANOVA were used to analayzing the data.As a result of analysis, a meaningful relation between female convicts' problems, their coping styles with them in prison and certain socio-demographic variable is identified. In other words, there is a meaningful relationship between sub-scale points obtained from coping style with measurement and age, types of marriage, educational status, status of having children, income status, family visits frequency, period of suspension. Results are discussed through the related literature.