İlköğretim öğrencilerinin beden eğitimi ve ders dışı etkinliklere katılım motivasyonlarının incelenmesi
Investigation of elementary school students?participation motivation at physical education and extra curricular activities
- Tez No: 314394
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVİN GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmanın amacı beden eğitimi ve ders dışı etkinliklere ilköğretim öğrencilerinin katılım motivasyonlarının aynı zamanda öğrencilerin etkinliklere katılım motivasyonlarında yaş ve cinsiyet gibi faktörlerin incelenmesidir.Bu araştırma 2011-2012 eğitim öğretim yılında gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya, Ankara Gölbaşı Atatürk İlköğretim Okulunda öğrenim gören 5,6,7 ve 8. sınıflardan toplam 513 (264 kız, 249 erkek) öğrenci gönüllü katılmışlardır. Araştırmada beden eğitimi ders dışı etkinlikleri çerçevesinde, gönüllü katılan öğrencilere her ay bir etkinlik yaptırılmıştır. Uygulamalar Kasım ayından başlayarak Haziran ayına kadar yayılan bir sürede toplam yedi ay boyunca sürdürülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the participation motivations of elementary school students in physical education and extracurricular activities. In addition, and also to analyze age and gender for participation motivations into physival education and extra curricular activities.This research has been conducted at Ankara Gölbaşı Atatürk Elementary School in 2011-2012 Academic Year and In this research, total 513 students (264 girls, 249 boys) studying at 5, 6, 7 and 8th grade have participated in volunteer. volunteer students have applied an sport activity for each mounth as an extra curricular physical education. in this research, appl different activities with in the frame of extracurricular activities. Games started in November, ended in June and lasted for seven months.