Hızlı tempo müziğin taekwondocular üzerindeki etkileri
The effects of high rhythm music on taekwondo players
  1. Tez No: 314408
  2. Yazar: SEVDE MAVİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİYHA TUNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Spor, Music, Sports
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı hızlı tempo müziğin taekwondocular üzerindeki etkilerini belirlemektir. Araştırmanın modeli öntest-sontest ve kontrol gruplu deneysel desendir. Çalışma grubu milli takım düzeyindeki 8 kadın, 8 erkek olmak üzere toplam 16 sporcu oluşturmuştur (n=16). Sporcular kontrol grubu (n=8) ve deney grubu (n=8) olarak iki gruba ayrılmışlardır. Sporcuların yaş ortalamaları =21,56'dır. Araştırmada veri toplama tekniği olarak maç analiz formu ve `Durumluk Optimal Performans Duygu Durum Ölçeği-2' (Aşçı,2007) kullanılmıştır. Sporcular birinci gün müzik dinlemeden 3 round maç yapmışlar ve maçın hemen sonrasında kendilerine verilen Durumluk Optimal Performans Duygu Durum Ölçeği-2 (DOPDDÖ-2) uygulanmıştır. İkinci gün kura yöntemi ile belirlenen deney grubundaki sporculara maçtan hemen önce, sporcu pasif durumda içsel motivasyonu yükseltme sürecinde (ring kenarında maça çıkmadan hemen önce) mp3 çalarla hızlı tempo mehter marşının remix versiyonu 1 kez dinletilmiş ve hemen maça çıkarılmışlardır. Üç roundluk maçın bitiminde sporculara yeniden DOPDDÖ-2 uygulanmıştır. Sporcuların maçları iki gün boyunca kameraya alınıp, geliştirilen maç analiz formuna göre değerlendirmeleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the effect of high rhythm music on taekwondo players. The model of research was experimental design with pretest-posttest and control group. The experimental subjects consist of total 16 taekwondo players of national taekwondo level (n=16) with 8 women, 8 men. The subjects were divided into two groups as control group (n=8) and experimental group (n=8). The mean age of the subjects is =21,56. Match analysis form and `The Adaptation Study of Dispositional Flow Scale-2? (Aşçı,2007) are used to collect data in this research. The study took two days. The first day the both groups played taekwondo match without listening music. The second day, experimental group listened to high rhythm music before the match. The control group did not listen to music. Later on the both groups played match and recorded to the tape. The recorded matches were analysed by the investigator and experts.