Wingate test protokolü esnasında müzik kullanımının ve dikkat düzeyinin wingate test performansı üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of music use and attention level on wingate test performance during the wingate test protocol
- Tez No: 793175
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ZORBA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor ve Sağlık Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Müzik, sporcular üzerinde psikolojik, psikofizyolojik ve psikofiziksel faydalar sağlayan unsurlardan birisi olarak bilinmektedir. Bundan dolayı sporcuların antrenmanlarda müziği kullanmaları tavsiye edilir. Bu çalışmamızda amaç, wingate anaerobik testinin uygulanması sırasında dinlenilen farklı tempodaki müziğin, performans üzerindeki etkilerini belirlemek, bununla birlikte müziğin psikolojik ve motivasyonel etkilerini anket yöntemiyle gözlemlemek ve katılım sağlayan sporcuların dikkat düzeyini performans sergilemeden önce dikkat testi uygulama yöntemi ile incelemek amaç edinilmiştir. Bu doğrultuda çalışmaya 16-18 yaş aralığında bulunan, en az 3 yıllık spor geçmişine sahip, 18 kadın voleybolcu dahil edilmiştir. Veri toplama araçları olarak '' Monark 894E Wingate Bisiklet Ergometresi'' ve araştırmacılar tarafından belirlenen demografik sorular ve ''Sportif Uygulamalarda Müziğin Etkisi Ölçek Formu'' ve ''d2 Dikkat Testi'' kullanılmıştır. Sorular sporculara yüz yüze sorulmuştur. Anket ve d2 Dikkat Testi de sporculara yüz yüze uygulanmıştır. Wingate anaerobik test protokolü ''Müziksiz'', ''Yavaş Tempolu Müzik'' ve ''Hızlı Tempolu Müzik'' olmak üzere 3 koşulda uygulandı. Sıra etkisini önlemek amacıyla 3 koşul rastgele seçildi. Testin uygulanması sırasında sporcuların ''kendi seçtiği 60-80 bpm aralığındaki yavaş tempo müzikler'' ve ''kendi seçtiği 120-140 bpm aralığındaki hızlı tempo müzikler'' kullanıldı. Normallik testleri sonucunda verilerin normal dağılım gösterdikleri tespit edilmiş olup gerekli testler uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda, farklı müzik türlerinde uygulanan wingate anaerobik testinde, gruplar arasındaki performans çıktılarında anlamlı bir fark olmadığı (p>0,05), güç çıktılarının analizi sonucu, Zirve güç değerleri ''Müziksiz Deney Grubu'nda'' ortalama 75,61 ± 16,86 olarak, ''Hızlı Tempolu Müzikli Deney Grubu'nda'' ortalama 82,02 ± 15,56 olarak ve ''Yavaş Tempolu Müzikli Deney Grubu'nda'' 85,73 ± 15,24 olarak bulunmuştur. Ortalama güç değerlerinin analizi sonucu, ''Müziksiz Deney Grubu'' ortalama 50,70 ± 12,36 olarak, ''Hızlı Tempolu Müzikli Deney Grubu'' ortalama 55,99 ± 9,91 olarak, ''Yavaş Tempolu Müzikli Deney Grubu'' ortalama 56,92 ± 9,10 olarak bulunmuştur. Minimum güç değerlerinin analizi sonucu, ''Müziksiz Deney Grubu'' ortalama 32,76 ± 9,42 olarak, ''Hızlı Tempolu Müzikli Deney Grubu'' ortalama 34,60 ± 8,33 olarak, ''Yavaş Tempolu Müzikli Deney Grubu'' ortalama 35,19 ± 8,16 olarak bulunmuştur. Sportif Uygulamalarda Müziğin Etkisi Ölçeği uygulanasının ardından elde edilen verilerin analizi şu şekildedir; Toplam puan ortalaması 76,72 ± 6,86 olarak bulunmuştur. Ayrıca sporculara d2 dikkat testinin uygulanması sonucunda toplam hata puanlarının (TN-E) ortalaması 32,78 ± 7,06 bulunmuştur. Salınım puanları (FR) ortalaması ise 17,28 ± 1,51 şeklinde bulunmuştur. Sonuç olarak wingate anaerobik test sırasında farklı tempoda müzik dinlemenin akut performansı artırmadığı bulunmuştur. Bununla birlikte sportif uygulama esnasında müzik dinlemenin motivasyonel ve psikolojik faydalar sağladığı bulunmuştur. Ayrıca dikkat dağınıklığı bulunan sporcuların wingate anaerobik testinin uygulanması sırasında müzik dinlemesinin, müziğe odaklanmayı zorlaştıracağından dolayı müziğin performans üzerindeki etkisini azalttığı düşünülmektedir. Bundan sonraki araştırmalarda ise takım sporlarına yönelik, cinsiyete göre farklılıkların incelendiği, dikkat ve odaklanma problemi olmayan sporcuların dahil edildiği çalışmalar yapılması önerilir.
Özet (Çeviri)
Music is known as one of the elements that provide psychological, psychophysiological and psychophysical benefits on athletes. Therefore, it is recommended that athletes during music in training. The aim of this study is to determine the effects of different tempo music listened to during the application of the wingate anaerobic test, on the performance, to observe the psychological and motivational effects of the music with the questionnaire method and to examine the attention level of the participating athletes with the method of applying the attention test before performing. In this direction, 18 female volleyball players between the ages of 16-18, with at least 3 years of sports history, were included in the study.“Monark 894E Wingate Bicycle Ergometer”and demographic questions determined by the researchers,“Effect of Music in Sports Practices Scale Form”and“d2 Attention Test”were used as data collection tools. The questions were asked to the athletes face to face. Questionnaire and d2 Attention Test were also administered to the athletes face to face. The Wingate anaerobic test protocol was applied under 3 conditions:“No Music”,“Slow-Paced Music”and“Fast-Paced Music”. Three conditions were chosen randomly to avoid the rank effect. During the application of the test,“slow tempo music in the range of 60-80 bpm”and“fast tempo music in the range of 120-140 bpm”of the athletes were used. As a result of the normality tests, it was determined that the data showed normal distribution and the necessary tests were applied. As a result of the analysis, it was concluded that there was no significant difference in the performance outputs between the groups in the wingate anaerobic test applied in different music genres (p>0.05), as a result of the analysis of the power outputs, the peak power values were 75.61 ± in the“Experimental Group without Music”. It was found to be 16.86, with an average of 82.02 ± 15.56 in the“Experimental Group with Fast-Paced Music”and 85.73 ± 15.24 in the“Experimental Group with Slow-Paced Music”. As a result of the analysis of the average power values,“Experimental Group with No Music”averaged 50.70 ± 12.36,“Experimental Group with Fast-Paced Music”averaged 55.99 ± 9.91,“Experimental Group with Slow-Paced Music”' was found to be 56.92 ± 9.10 on average. As a result of the analysis of the minimum power values,“Experimental Group with No Music”averaged 32.76 ± 9.42,“Experimental Group with Fast-Paced Music”averaged 34.60 ± 8.33,“Experimental Group with Slow Tempo Music”' was found to be 35.19 ± 8.16 on average. The analysis of the data obtained after the application of the Music Impact Scale in Sportive Practices is as follows; The mean total score was found to be 76.72 ± 6.86. In addition, as a result of the application of the d2 attention test to the athletes, the average of the total error scores (TN-E) was found to be 32.78 ± 7.06. The mean oscillation scores (FR) were found to be 17.28 ± 1.51. As a result, it was found that listening to music at different tempos during the wingate anaerobic test did not increase acute performance. However, it has been found that listening to music during sports practice provides motivational and psychological benefits. In addition, it is thought that the athletes with distraction listening to music during the application of the wingate anaerobic test reduce the effect of music on performance, as it will make it difficult to focus on the music. In future studies, it is recommended to carry out studies on team sports, examining the differences according to gender, and including athletes who do not have attention and focus problems.