Comprehension of karşılama rhythm through practice-based research and drum kit adaptations
Pratik temelli araştırma ve davul seti uyarlamaları üzerinden karşılama ritmini anlamak
  1. Tez No: 847075
  2. Yazar: DANAI PALAKA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET CEVDET EREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Uygulamaya dayalı bu araştırmanın konusu, geleneksel Anadolu karşılama ritminin yenilikçi davul kiti groove' larının yaratılması yoluyla derinlemesine yeniden anlaşılmasıdır. Sanatsal, kişisel ve akademik amaçları karşılamayı hedefleyen proje, bu ritmin analizine, kapsamlı literatür taraması ve hesaplamalı analiz ile tamamlanan büyüleyici davul seti performansı aracılığıyla yaklaştı. Bu tamamlayıcı uygulamalar, karşılama üzerine yeterli literatür referansının bulunmaması ve sanatsal pratiğin zengin bir teorik arka planla donatılması gerekliliği nedeniyle gerçekleştirilmiştir. Genel olarak ritim, zaman içinde özel olarak yerleştirilmiş ve tekrarlanma olasılığı bulunan, böylece ritmik bir kalıp oluşturan seslerin ve duraklamaların jestleştirilmiş bir dizisi olarak tanımlanabilir. Özellikle çeşitli müzik türlerinde ve bölgelerde rastlanan büyüleyici bir ritim olan karşılamanın kökeni Türk Klasik Müziği usullerine dayanır. Aksak usulüne dayanan karşılama, üç ikili ve bir üçlü vuruştan oluşan 9 vuruşta sayılır. Bu 9 vuruşluk düzensizlik ve hızlı tempo, karşılamanın en ayırt edici özelliği olsa da, ritmin sayısız varyasyonunun bulunması, bu büyüleyici ritmi daha derinlemesine kavrama arayışını teşvik etmiştir. Literatürün titizlikle araştırılması, müzik parçalarının transkripsiyonunu içeren hesaplamalı analiz ile birleştirildi. Analiz için kullanılan şarkılar, üçü geleneksel müziğin, üçü de pop kültürünün bir parçası olarak kabul edilen altı taneydi. Seçim kriterleri, seçimlerin 2-2-2-3 gruplaması üzerine inşa edilmesi ve aynı zamanda bir davul seti veya geleneksel bir vurmalı çalgı olsun, vurmalı bir unsur içermesi gerekliliğini kapsıyordu. Türk diskografisinden seçilen şarkılar perküsyon açısından incelenmiş ve daha sonra şarkıların ritmik kalıpları temel karşılama kalıbı ile karşılaştırılmıştır. Analiz, karşılamanın hızının 140-300 bpm arasında değişebildiğini ve en yaygın ritmik yapısının, Türkiye sınırları dışında da rastlanan 2-2-2-3 olduğunu göstermiştir. İlk vuruşta her zaman düşük frekanslı bir ses bulunurken, geleneksel vurmalı çalgılarla yapılan icralarda davul seti yorumlarına kıyasla daha fazla süsleme vardır. Karşılama, 9/8 ya da 9/16 zamanlı olarak yazılır ve Türkiye, Yunanistan, çeşitli Balkan ülkeleri ve Karadeniz bölgelerinde yaygın olarak bulunur. Proje, uygulamaya dayalı araştırma için bir araç olarak davul seti performansı kullanılarak yürütülmüştür. Araştırma sırasında geliştirilen davul seti kalıpları, müzik türlerinin bir füzyonu ya da melodi veya diğer bestelerin veya kavramların ritmik düzenlemeleri. Bu yeni oluşturulmuş groove' ların ve yaratıcı süreçlerinin dikkatli bir analizi, karşılamanın niteliklerini daha da tanımlayan birkaç kayda değer yönü ortaya çıkardı. Bunlar arasında 1. ve 7. vuruşların önemli ölçüde vurgulanmasının yanı sıra, benzer ses frekansına sahip seslerin kendilerine yakın olduğu durumlarda bastırılmış bir şekilde öne çıkma olasılığı da yer almaktadır. Genel olarak araştırma, karşılama ritminin teknik özelliklerinin yanı sıra derin kültürel ve sonik bağlantılarını da kapsayan yeni bir bakış açısı yaratmıştır. Dahası, davul seti performansında daha yüksek bir farkındalık ve daha büyük bir yaratıcılık duygusu geliştirmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this practice-based research was the profound re-understanding of the traditional Anatolian karşılama rhythm through the creation of innovative drum kit grooves. Aspiring to satisfy artistic, personal, and academic purposes, the project approached the analysis of this rhythm through captivating drum kit performance, complemented by extensive literature review and computational analysis. These supplementary practices were undertaken due to the lack of adequate literature references on karşılama and the necessity to imbue the artistic practice with a rich theoretical background. Karşılama, a captivating rhythm found in several music genres and regions has its origins rooted in the usul of Turkish Classical Music. Based on the aksak usul, karşılama is counted in 9 beats, comprised by three binary and one ternary pulses. Even though this 9-beat unevenness and swift tempo stands as the most distinguishing hallmark of karşılama, the myriad variations that the rhythm was found urged the quest to cultivate a deeper comprehension of this mesmerising rhythm. The meticulous exploration of literature, coupled with the computational analysis implemented through the transcription of musical parts showed that the speed of karşılama might vary between 140-300 bpm and its most prevalent rhythmic structure, which has also traveled beyond the borders of Türkiye, is the 2-2-2-3. A low frequency sound on the very first beat was always to be found while the performances with traditional percussive instruments had more ornamentation when compared to drum kit interpretations. The drum kit patterns developed during the research were a fusion of music genres or derived through the melody or rhythmic arrangements of other compositions or concepts. A careful analysis of these newly crafted grooves, as well as their creative process, revealed several noteworthy aspects that further defined the attributes of karşılama. These included the significant emphasis of the 1st and 7th beats, as well as the intriguing possibility of their subdued prominence in situations where sounds of similar sound frequency would occur close to them. In general, the research has generated a fresh perspective on the karşılama rhythm, encompassing its technical attributes as well as its profound cultural and sonic connections. Moreover, it has cultivated a heightened awareness and a greater sense of creativity in the drum kit performance.