İkiz gebeliğin anne yaşı ile ilişkisi
  1. Tez No: 31441
  2. Yazar: WAHEEB HARUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
29 - ÖZ E T. İstanbul Tıp Fakültesi'ne son 35 yılda ikiz gebelik insidensi ve anne yaşı ilişkisi tespiti için obstetrik Kliniğine başvuran 126.525 hastanın dosyaları retrospektif olarak incelenmiştir. Her 89 gebelikte bir ikiz doğum olmaktadır. Weinberg's metodu monozigotik ve dizigotik ikizlerin sınıflandırılması için kullanılmıştır. Monozigotik ikizlerin her 244 doğumda bir kez olmakta ve her 81 doğumda bir dizigotik doğum görülmektedir. Anne yaşı ve ikizlerin insidensinde anlamlı bir ilişki bulunmuştur, ileri anne yaşı ile monozigotik ikizlerin oranı düşmekte ve dizigotik ikizlerin oranı yükselmektedir.
Özet (Çeviri)
- 30 - S U M M A JL Y v The dossiers of 126525 who have applied to the obs tetrical clinics of Istanbul Medical Faculty for the last 35 years have been studied retrospectively to determine the inicidençe of twin pregnancy. Twin birth have been found to occur once in every 89 pregnancies. Weinbergs' method has been used to sort monozygotic and dizygotic twins. Monozygotic twins have been found to occur once in every 244 births, and dizy gotic twins in every 81 birth. Significant corelation have been found between the maternal age and twinning rate the monozygotic twinning rate has been found to be decreasing and the dizygotik twinning rate to be in creasing with maternal age.