Çocuk acil polikliniğine üç yaş altında travma, yanık, ilaç ve/veya ilaç dışı toksik madde zehirlenmesi nedeniyle başvuran hastalarda fiziksel istismar ve ihmal
Physical abuse and neglect on children younger than 3 years who admit emergency service with the complaints of trauma, burn, drug and/or toxic material poisoning
  1. Tez No: 512971
  2. Yazar: EMEL BİLGETEKİN ISIYEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEV KALE, PROF. DR. ÖZLEM TEKŞAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Çocuk Acil Polikliniği'ne üç yaş altında travma, yanık, ilaç ve/veya koroziv madde zehirlenmesi nedeniyle başvuran hastaların fiziksel istismar ve ihmal açısından değerlendirilmesi. Hastalar ve Yöntem: Çalışmaya Hacettepe Üniversitesi İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi Acil Polikliniği'ne 01 Haziran 2008 - 30 Ağustos 2008 tarihleri arasında başvuran 132 hasta prospektif olarak alınmıştır. Çalışmaya alınan her hasta hazırlanan bir form ile istismar açısından değerlendirilmiş, bu değerlendirmeler sonucunda hastalar istismar yok, şüpheli istismar ve kesin istismar olarak üç gruba ayrılmıştır. Şüpheli veya kesin istismar düşünülen hastalar ayrıca“Çocuk İstismarı ve İhmalini Değerlendirme, Araştırma ve Tedavi Ekibi”tarafından da değerlendirilmiştir. Veriler hastaların yaşı, cinsiyeti gibi genel özellikleri ve özellikle istismarla ilişkili risk faktörleri açısından analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya alınan hastaların ortalama yaşları 17.7 ±10.59 ay ve ortanca yaşları 18 ay olarak saptanmıştır Hastaların 72'si (%45.5) kız ve 60'ı (%54.5) erkek olarak bulunmuştur. Hastaların 21'i (%15.9) yanık, 19'u (%14.3) zehirlenme ve 92'si (%69.8) ise travma ile acile başvurmuştur. Çalışmamızda yanık, travma ya da zehirlenme şikayetiyle Çocuk Acil Polikliniği'ne başvuran hastalar arasında şüpheli ya da kesin istismar sıklığı %7.5 (10 hasta) olarak bulunmuştur. Hastaların 65'inde (%49.2) olayın oluş mekanizması göz önüne alınarak korunma ve gözetim yönünden fiziksel ihmal olduğu düşünülmüştür. Şüpheli veya kesin istismar düşünülen 10 hastanın altısında (%4.5) yanık, travma ya da zehirlenmeyi açıklayabilecek kabul edilebilir bir neden bulunamamıştır Yedi hastada (%5) hastaneye başvuruda gecikme olduğu, iki hastada (%1.5) hastanın gelişim basamakları ile verilen hikayenin uyumlu olmadığı ve iki hastada ( %1.5) da hikaye ile uyumsuz ek klinik bulguların olduğu saptanmıştır. Ayrıca çalışmamızda gebeliğin planlı olmaması, prenatal takibin olmaması, kardeş sayısının ikiden fazla olması, anne eğitim düzeyinin düşük olması, ailede fiziksel şiddetin olması, olay sırasında bir tanığın olmaması, travma, yanık ya da zehirlenme sonrası hastaneye yatışın olması şüpheli ya da kesin istismar açısından risk faktörü olarak anlamlı bulunmuştur. Sonuç olarak; çocuk acil polikliniklerine üç yaş altında yanık, travma ya da zehirlenme ile başvuran hastaların birçoğunun kaza olarak tanı alması nedeniyle istismar vakaları kolaylıkla atlanabilmektedir. Özellikle üç yaş altındaki çocuklarda motor gelişimlerinin henüz tamamlanmamış olması nedeniyle kazalar sık görülmekte; buna bağlı olarak çocuk acil polikliniklerine yanık, travma ve zehirlenme şikayeti ile başvuran hastalar arasında bu yaş grubu önemli bir yer tutmaktadır. Bu nedenle çocuk acil polikliniklerinde görev alan hekim ve yardımcı personele, travma ile başvuran tüm hastalarda fiziksel istismar bulgularını mutlaka araması konusunda farkındalık kazandırılması ve bu konuda bilgilendirilmesi önem taşımaktadır. Fiziksel istismar ve ihmal tanısı alan hastaların tedavi ve takiplerinde birden fazla disiplinin çocuk hekimleri ile birlikte uyum içinde çalışması seçilecek en uygun yaklaşımdır.
Özet (Çeviri)
Aim: Evaluation of physical abuse and neglect in children younger than 3 years of age who admitted to the pediatric emergency service with the complaints of trauma, burn, drug and/or corrosive material poisoning Patients and methods: Our study comprises 132 prospective patients who admitted to the pediatric emergency service between June 1, 2008 and August 30, 2008. Each appraised child was evaluated with respect to a form in terms of abuse and consequently patients were classified into three groups as“no abuse”,“suspected abuse”and“definite abuse”. Moreover suspected abuse and definite abuse cases were evaluated once again by“The Committee of Child Abuse and Neglect Evaluation, Research and Treatment of Hacettepe University”. Gathered data are assessed according to general characteristics like age, gender and especially in accord with risk factors related with abuse. Results: The mean age of the patients was 17.7 ±10.59 months and median age was 18 months. Seventy two (45.5%) of all of the patients were girls and 60 (54.5%) of them were boys. Twenty one (15.9%) patients applied to emergency service with burn complaints, 19 (14.3%) patients with poisoning and 92 (69.8%) with trauma. In our study, percentage of the suspected or definite abuse cases with respect to all burn, trauma and poisoning complaints was found to be 7.5%. In 65 (49.2%) patients when the occurrence mechanism is regarded, physical neglect is considered in connection with protection and care. In 6 (4.5%) of the 10 suspected and definite abuse patients; an acceptable cause explaining burn, trauma or poisoning could not be found. In 7 (5%) patients delay in admission to hospital, in 2 (1.5%) patients incompatible history compared with the development stage and in 2 (1.5%) patients in addition to history of the case, extra clinical symptoms were found. In our study also unplanned pregnancy, lacked prenatal follow-up, 2 or more siblings, low maternal education, domestic physical violence, lack of witness in case and hospitalization after trauma, burn or poisoning were found statisticially significant as risk factors in terms of suspected or definite abuse. Finally, patients admitted to emergency service under 3 years with the complaints of burn, trauma and poisoning may be missed when they are diagnosed as accidents. Especially in children under age of 3 years, when motor development is not completed yet, accidents are more common. Distinctive diagnostics are to be found for patients when significant risk factors are regarded according to physical examination and abuse. Children with abuse diagnostics should be assessed as a whole with their parents by the abuse and neglect teams.