80 cc'den küçük prostat volümü olan benign prostat hiperplazili hastalarda fotoselektif prostat vaporizasyonu ile transüretral prostat rezeksiyonunun prospektif olarak karşılaştırılması
Transuretral resection versus photoselective vaporization of prostate less than 60cc in men with obstructive benign prostatic hyperplasia
- Tez No: 314454
 - Danışmanlar: PROF. ÖNDER YAMAN
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Üroloji, Urology
 - Yıl: 2012
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 68
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada, Şubat 2009-Mart 2012 yılları arasında kliniğimizde BPH'ya bağlı AÜSS'si ve 80 cc'den küçük prostatı olan hastalarda fotoselektif prostat vaporizasyonu ile transüretral prostat rezeksiyonu karşılaştırılması amaçlanmıştır.YÖNTEM ve GEREÇ: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Kliniği'nde Şubat 2009 - Mart 2012 tarihleri arasında BPH'ya bağlı AÜSS'si ve 80 cc'den küçük prostatı olan 101 hasta 120W FSV prostatektomi(39) ve TUR-P (62) yapılmak üzere rastgele ayrıldı. Bütün hastalar bir cerrah tarafından ameliyat edildi.Uzun dönem takipleri postoperatif 6, 12 ve 24. aylarda yapıldı. Takibe gelen hastalara IPSS formu veSHIM formu doldurtuldu, Qm ve PMR hesaplandı. Bazalde ve kontrol vizitlerinde bütün ölçümler ortalama ± SD şeklinde kaydedildi. Tedavi gruplarında, devamlı değişkenlerin hepsi Student's t test kullanılarak karşılaştırıldı ve p0.05).Geç komplikasyonlar Üretral darlık, mesane boynu darlığı ve rezidüel adenoma bağlı mesane çıkım tıkanıklığı re-tedavi sebepleri idi. TUR-P grubunda 12 hastada (%19.4) üretral darlık gelişti. FSV grubunda ise 5 hastada (%12.8) postoperatif ilk 6 ayda üretral darlık gelişti. Postoperatif komplikasyonlar açısından iki grup arasında istatistiksel bir fark saptanmadı. Toplam hastanede kalış süresi TUR-P grubunda 4.7±1.7 gün, FSV grubunda ise 1.8±0.7 gün olarak belirlendi.SONUÇ: Küçük-orta boyutta prostatı olan BPH'nın cerrahi tedavisinde FSV ve TUR-P efektif tedavi alternatifleridir. Her iki tekniğin fonksiyonel sonuçları ve komplikasyon oranları benzerdir. Büyük prostatlarda da bu tekniklerin etkinliğinin tespiti için yeni çalışmalara ihtiyaç vardır. Finansal engeller göz ardı edilip yalnızca medikal endikasyonlar sorgulandığında, PVP'nin ilk tercih olarak kullanılabileceği hasta grubu şu an için antikoagülan tedavi alanlar ve yüksek anestezi riski taşıyan hastalar gibi görünmektedir. Bunun dışındaki hasta grubunda TURP'a alternatif olabilmesi için düşük bir maliyet ve randomize kontrollü klinik çalışmaların uzun dönem sonuçlarına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: In this study we aimed to compare photoselective vaporization and transuretral resection as surgical treatment of small to medium prostates in men with obstructive benign prostatic hyperplasia.MATERIALS AND METHOD: From February 2009 to March 2012 we allocated 102 patients with a prostate gland of less than 80 cc to prostate photoselective vaporization (39) or transuretral resection (62) and evaluated them 6, 12 and 24 months postoperatively. Functional followup included measurement of maximum urinary flow rate, post-void residual urine, International Prostate Symptom Score, quality of life and prostate specific antigen.RESULTS: Mean age was 68.8 in FSV group 66.7 in TUR-P. All functional parameters improved significantly compared to baseline values in each group. There was no difference in International Prostate Symptom Score, maximum urinary flow rate, post-void residual urine or percent of prostate specific antigen decrease between the 2 groups postoperatively. Mean ± SD preoperative prostate volume was 55.1 ± 9.2 and 54.4 ± 9.1 cc in the TUR-P and vaporization groups, respectively. The overall re-treatment rate was 15.8% for holmium laser ablation vs 19.3% for photoselective vaporization.CONCLUSION: Prostate photoselective vaporization and holmium laser ablation are effective surgical treatments for benign prostatic hyperplasia. Postoperative functional improvements were significant and durable, and equivalent in the 2 groups. The 2 techniques have a similar complication rate.