Ritodrin uygulanan 24-34 haftalık gebelerin preterm bebeklerinde perinatal asfiksi indikatörü olarak kord kanı PH, kan gazları, kreatin fosfokinaz ve MB izoenzimi analizi
  1. Tez No: 31446
  2. Yazar: ALİ DİNÇAY KAVAKLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
42 ÖZET Çalışma Ocak 1991 ile Temmuz 1993 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine preterm eylem nedeniyle müracaat eden ve tokoliz amacıyla ritodrin uygulanan 178 gebe ile kontrol grubu olarak seçilen yine Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine preterm eylem nedeniyle başvuran ancak tokoliz sınırının aşılmış olmasından dolayı ritodrin uygulanamayan 55 gebe üzerinde yapıldı. Çalışmanın amacı preterm doğum yapan gebelerin bebeklerinde oluşabilecek perinatal asfixinin ritodrinden nasıl etkilendiğini tespit etmekti. Daha sonra çalışma grubuna dahil olan 178 gebeden 123'ünde tokolitik tedaviyle gebelik süresi 36 haftaya dek uzatılabildiği için çalışma, preterm doğum yapan 55 gebe ile kontrol grubu olarak seçilen 55 gebe üzerinde sürdürüldü. Bundan sonra da her iki grup kendi arasında ikiye ayrılarak gerekli değerlendirmeler yapıldı.(Çalışma grubu: Bebeklerde perinatal asfbri gözlenenler ve gözlenmeyenler, Kontrol grubu : Bebeklerde perinatal asftxi gözlenenler ve gözlenmeyenler) Çalışmada öncelikle maternal venöz kan ve umblikal kord arter kanında NOVA STAT PROFİLE; 1988 (USA ) kan gazı / pH analizatörü ile kan gazlan çalışıldı. Sonra da dondurularak saklanmış olan umblikal venöz kan örneklerinde CK-Total ve CK-MB enzim tayinleri yapıldı. 1. günde yapılan bu tayinlerin arkasından 2. ve 3. günlerde de bebeklerden alman femoral ven kan örneklerinde aynı enzimler çalışıldı. Çalışmanın sonucunda klinik olarak normal bebeklerin Apgar skorları ve tüm asit-baz parametrelerinin asfiktik bebeklerinkinden anlamlı derecede iyi olduğunu saptadık. Perinatal asftxi kriterlerine sahip bebeklerde CK-Total ve CK-MB değerleri önemli ölçüde yükselmişti. Buna bağlı olarak biz de preterm bebeklerde CK-Total ve CK-MB 'nin perinatal asfbriyi belirlemede kan gazlan ve pH değerleri kadar önemli parametreler olduğu sonucuna vardık. Çalışmada Apgar skoru ve bebeğin asit- baz dengesi arasındaki ilişki de incelendi ve anlamlı ölçüde istatistiki ilişki olduğu ortaya çıkarıldı. Gestasyonel yaşın parametrelerimize belirgin bir etki yapmadığı yine bebek cinsiyetinin Apgar skorlanyla ilişkili olmadığı tespit edildi. 2. gün değerlendirmelerinde ise CK-Total değerlerinin pik yaptığı, 3. günde de yüksekliğini koruduğu ancak 2. güne oranla önemli ölçüde düştüğü tespit edildi. Ritodrin tedavisinin perinatal asftxi üzerine etkileri incelendiğinde ise, bu tedavinin maternal venöz kan değerlerini çok anlamlı olarak değiştirmediğini ancak preterm asfiktik bebeklerde Apgar skorunda belirgin bir düşmeye, CK-Total ve CK-43 MB değerlerinde ise önemli bir artışa neden olduğu ortaya, kondu. Bu da bizi ritodrinin asfiktik bebeklerde klinik tabloyu ağırlaştırdığı şeklinde bir sonuca ulaştırdı. Yaptığımız çalışmada fetal asfiksi kriterlerine sahip bebeklerde CK-Total ve CK-MB değerlerinin yükseldiğini tespit ettik. Bunun nedeni dokularda(özellikle de miyokardiyal dokuda) konsantre halde bulunan CPK izoenzimlerinin salınımının iskemi tarafindan indüklenmesidir. Hipoksik hasar aynı zamanda baz defisitierinin artışma ve kord pH değerlerinin de düşmesine yol açmaktadır. Ritodrin tedavisi ise perinatal asfiksi tablosunun ağırlaşmasına(miyokardiyal iskemiyi arttırarak) neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
44 SUMMARY We have made a study about blood pH, blood gases and total CK, CK-MB enzymes levels in 178 preterm pregnant women that they were treated by beta- symphatomimetic tocolysis(ritodrine) in Atatürk University, Faculty of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology, Erzurum, between January 1, 1991 and July 1, 1993. There were 55 preterm pregnant women in control group. 233 women between 24 and 34 weeks gestation and preterm labor, rigidly defined to include cervical dilatation plus regular uterine contractions, were randomly allocated to receive either iv ritodrine hydrochloride or no tocolytic treatment. 55 preterm pregnant women were labor although treated by ritodrine. Nevertheless 55 preterm pregnant women in control group that they weren't treated by ritodrine. Two groups of newborns were defined initially; group 1 (studies), infants who were born although by tocolytic treatment; group 2(controls), infants who were born without tocolytic treatment. Infants who were asphyxiated or normal as in group 1 and group 2. At the time of delivery, the umblical cord was doubly clamped and divided. Samples of umbilical arterial blood were drawn into heparinized syringes and analyzed by NOVA STAT PROFİLE, 1988(USA). Umbilical venous cord blood was simultaneously obtained at the time of delivery from the same doubly clamped cord specimen for evaluation of CPK isoenzymes. We have aimed that to determine between the relationship of umbilical arterial blood pH, blood gases, umbilical venous blood total CK, CK-MB levels and ritodrine treatment. The value of this serum marker as an objective indicator of perinatal asphyxia was studied. We demonstrated a significant correlation between pH, blood gases levels and creatine phosphokinase activity from the umblical cord. There was correlation "between the 1-minute Apgar score and the presence of perinatal asphyxia as indicated by arterial blood gas values. The relationship between pH, blood gases values and gestational age was not determined. The present study demonstrates strong support that creatine phosphokinase and its isoenzymes are elevated when there is fetal perinatal asphyxia. These increases are presumed to occur as a result of ischemia-induced leakage of enzymes from damaged cells in tissue in which the isoenzymes are concentrated. In conjunction with this rise in enzyme activity is a lowering of cord pH values and an increase in base deficit, which probably indicate that hypoxic damage has occured. Our data showed large increases of serum CK-Total and CK-MB in asphyxiated infants. A rise in serum CK-MB is to be expected because transient myocardial dysfunction and ischemia occur45 in treated ritodrin and stressed or asphyxiated preterm newborns. Because our data also showed that ritodrin induces perinatal asphyxia by myocardial ischemia. Postpartum one-minute and second, third day CK-Total, CK-MB and umbilical cord arterial pH, blood gases were compared in preterm newborn infants that treated by ritodrine or not. Consequently; on the 2nd day postpartum CK-Total, CK-MB levels increased significantly and on the 3rd day these levels decreased.