Kolorektal kanserli hastalarda K-ras ve BRAF gen mutasyonlarının moleküler yöntemlerle araştırılması
Investigation of K-ras and BRAF gene mutations by molecular genetic methods in colorectal cancer patients
- Tez No: 314515
- Danışmanlar: PROF. TAHSİN YAKUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Güncel bulgular KRK'li hastalarda K-ras ve BRAF gen değişikliklerinin potansiyel prognostik ve prediktif değerlerini göstermektedir. Bizim çalışmamızın amacı kolorektal kanserli hasta gurubunda K-ras ve BRAF genlerindeki mutasyonları tanımlamak ve çeşitli klinopatolojik parametrelerle ilişkisini değerlendirmektir.Bu çalışmada, kolorektal kanser ve onların normal çevre dokularının alındığı 50 hastanın parafine gömülü doku blokları kullanılarak K-ras onkogeni kodon 12, 13, 61 ve BRAF onkogeni kodon 600 nokta mutasyonları ile tümörün klinikopatolojik karakteristiği araştırılmıştır. BRAF geni ve K-ras genindeki mutasyonlar doğrudan dizi analizi ile incelendi. İstatistiksel analizde p< 0.05 değeri anlamlı kabul edildi.50 KRK'li hasta içinde %30 (n=15) K-ras mutasyonu saptadık. Kodon 12, kodon 13 ve kodon 61'deki mutasyon sıklıkları sırasıyla %22 (11/50), %6 (3/50) ve %2 (1/50) idi. BRAF mutasyonları nadirdi ve sadece bir hasta kodon 600 mutasyon taşıyıcısıydı.Sonuçlarımız tümör lokalizasyonunun K-ras gen mutasyonu ile anlamlı ilişki gösteren tek faktör olduğunu gösterdi. Yaş, cinsiyet, tümör diferansiyasyonu, tümör morfolojisi ve evre gibi diğer klinopatolojik özellikler K-ras gen mutasyonları ile pozitif ilişki göstermedi.
Özet (Çeviri)
İnvestigation of K-ras and BRAF Gene Mutations by Molecular Genetic Methods in Colorectal Cancer PatientsRecent evidence highlights the potential prognostic and predictive value of BRAF and K-RAS gene alterations in patients with colorectal cancer. The objective of our study was to identify and assess mutations in the K-ras and BRAF genes in a cohort of patients with colorectal cancer for their association with various clinicopathological parameters.We investigated the clinicopathological characteristics and point mutations of K-ras oncogene codons 12, 13, 61 and BRAF oncogene codon 600 using paraffinembedded materials from cancerous and the surrounding normal tissues of 50 colorectal cancer cases. Mutations in the BRAF gene and the K-ras gene were examined by direct sequence analysis.