Mastektomilerde operasyon öncesi ve operasyon sırasında uygulanan tenoksikamın postoperatif analjezi üzerine etkileri
The effects of preoperative and intraoperative use of tenoxicam on postoperative analgesia for mastectomies
  1. Tez No: 314514
  2. Yazar: AYŞE NESLİHAN BEBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. F. NUR KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Çalışmamızda, mastektomi uygulanacak hastalarda cerrahi öncesi ve cerrahi bitiminde tenoksikam 20 mg iv verilmesinin, postoperatif ağrı, analjezik tüketimi, komplikasyonlar, hastanede kalış süresi hasta ve hemşire memnuniyeti üzerine etkilerini karşılaştırdık.Etik kurul ve hastaların yazılı onamları alındıktan sonra ASA I-II, 75 kadın hasta, cerrahi başlangıcından 30 dk önce tenoksikam 20 mg iv (Grup CÖ-T,n=25), cerrahi bitiminde tenoksikam 20 mg iv (Grup CB-T,n=25) ve cerrahi öncesi ve bitiminde plasebo (Grup Kontrol,n=25) verilmesi için 3 gruba ayrıldı. Standart genel anestezi uygulanan hastaların intraoperatif hemodinamik parametreleri, anestezik tüketimleri ve komplikasyonları kaydedildi. Postoperatif 0, 2, 4, 8, 12 ve 24.
Özet (Çeviri)
In our study, we compared the effects of the use of 20 mg iv tenoxicam before and at the end of surgery on postoperative pain, analgesic consumption, complications, hospital stay, and patient and nurse satisfaction in patients undergoing mastectomy.After obtaining ethic committee approval and written informed consent 75 female patients with ASA I-II were assigned into 3 groups to receive 20 mg tenoxicam iv 30 minutes before the start of the surgery (Group BS-T, n=25), 20 mg tenoxicam iv at the end of the surgery (Group ES-T, n=25) and placebo before and at the end of the surgery (Group Control, n=25). İntraoperative hemodynamic parameters, anesthetic consumptions and complications were recorded in the patients who received standard general anesthesia.