Kök hücre nakli uygulanan hematolojik kanser hastalarının ağrı inançları ve etkileyen faktörler
Pain beliefs and affecting factors of the haematologic cancer patients received stem cell transplantation
  1. Tez No: 314564
  2. Yazar: EMİNE DERYA İSTER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEYLA ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma kök hücre nakli uygulanan hematolojik kanser hastalarının ağrı inançları ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Gazi Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kök Hücre Nakil Biriminde izlem ve tedavisi devam eden 94 hematolojik kanser hastası oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından literatür incelenerek hazırlanan 40 soru ve ?Ağrı İnançları Ölçeği? kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi, Tek yönlü varyans analizi, Bağımsız gruplarda t testi, Pearson ki-kare testi ve Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, ağrı yaşayan hastaların ağrı şiddet ortalaması 4.9±1.9 olup, ağrı şiddet ortalaması kadınlarda ve büyüme faktörü kullananlarda yüksektir. Çalışma kapsamındaki hastaların organik inançlar puan ortalaması 3.8±0.9, psikolojik inançlar puan ortalaması 4.7±1.0 olarak bulunmuştur. Çalışmamızda hastaların psikolojik inançlar puan ortalaması tüm yaş gruplarında organik inançlar puan ortalamasından yüksek bulunmuştur. Hastaların organik inanç puanları evlilerde; psikolojik inançlar ise bekarlarda yüksektir. Ağrı inançlarını hastaların yaşı, eğitim düzeyi, cinsiyeti, çalışma durumu, aylık gelir düzeyi, tanıları, ağrı şiddeti ve en uzun süre yaşanan bölge etkilememektedir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted in order to determine the pain beliefs and affecting factors of the haematologic cancer patients received hematopoietic stem cell transplantation. The sample of the study was 94 haematologic cancer patients monitored and treated at the Gazi University Research and Application Hospital Stem Cell Transportation Unit. ?Pain Beliefs Scale? and 40 questions prepared by the researcher by examining the literature were used as the data collection means. For the analysis of the data, descriptive statistics, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis test, Single way variance analysis, t test in independent groups, Pearson chi-squared test, Pearson correlation analysis were used. According to the findings of the research, pain severity average of the patients suffering pain was 4.9±1.9 and the pain severity of women and those using growth factor was high. Organic beliefs score average of the patients under the study was found to be 3.8±0.9 and psychological beliefs score average was found to be 4.7±1.0. In our study, psychological beliefs score average of the patients were found to be higher in all age groups than the organic beliefs score average. The organic belief scores of patients were high in married patients, while psychological beliefs were high in single patients. The pain beliefs were not affected by the age, education level, gender, working status, monthly income, diagnosis, pain severity and the region where the patient lived for the longest period (p>0.05).