Obstrüktif uyku apne sendromlu hastalarda işitsel sistemin değerlendirilmesi
Evaluation of auditory system in patients with obstructive sleep apnea syndrome
  1. Tez No: 314563
  2. Yazar: GÖNÜL ARIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGEHAN BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Obstrüktif Uyku Apne Sendromu; birçok hastalık tablosunun görülebildiği uyku hastalıkları spektrumu içinde en sık görülen patolojidir. OUAS hastalarının uykuya başlaması ile üst hava yolu dinamiğini sağlayan dilatatör kasların aktivitesi azalır ve hava yolu daralıp, kollaps olur. Bunun sonucu apne ve hipopne gelişir. Bunun devamında hipoksi ve hiperkapni olur. OUAS'ta oluşan hipoksi\reoksijenizasyon periyotları ile inflamasyon zemininde birçok sistem etkilenmektedir. Çalışmamızda amacımız, OUAS'ta görülen hipoksi/reoksijenizasyon periyotlarıyla iç kulak vasküler yapısının etkilenmesini ve etkilenme sonucu ortaya çıkan işitme kayıplarını belirlemek, OUAS'ın işitme fonksiyonları üzerine etkisini araştırmaktır. Çalışmaya, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi K.B.B. Anabilim Dalı ve Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı'na uyku apnesi semptomları ile başvuran 58 hasta dahil edilmiştir. Bireylere K.B.B. muayenesi sonrası polisomnografi incelemesi yapılmıştır. Odyoloji bölümünde de saf ses odyometrisi, yüksek frekans odyometri ve DPOAE değerlendirmesi yapılmıştır. Çalışmamızın sonuçlarına göre; işitme eşikleri OUAS ve kontrol grubu arasında karşılaştırıldığında 125, 250, 500, 4000, 6000, 8000 Hz frekanslarında istatistiksel ve/veya klinik olarak anlamlı olduğu değerlendirilmiştir. 10000, 12500, 14000 Hz frekanslarında ağır OUAS'lı grubun işitme eşiklerinin hafif dereceli OUAS grubuna göre klinik olarak anlamlı olduğu değerlendirilmiştir. DPOAE amplitüd değerleri açısından 1000-6000 Hz'lerde OUAS' lı grupların amplütüd değerlerinin kontrol grubuna göre klinik olarak anlamlı olduğu değerlendirilmiştir. Çalışmamızda, noktürnal hipokseminin göstergesi olan %90 oksijen satürasyonu altında geçen süre oranının; özellikle ağır OUAS'lı grupta anlamlı olarak yüksek olmasının ve 4000 Hz, 14000 Hz, 16000 Hz frekanslarında işitme eşikleri ile pozitif yönde anlamlı korelasyonunun bulunmasının; bazı frekanslarda işitme eşiklerinin etkilenmiş olmasının, OUAS'lı hastalarda, hipoksi/reoksijenizasyon periyotlarının işitme yollarına etkisi olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Obstructive Sleep Apnea Syndrome is the most common pathology in the sleep disorders spectrum with numerous disease manifestations. The dilator muscles providing the upper airways dynamic show decreased activity as the OSAS patients start to sleep and the airways tighten and then collapse. Consequently, apnea and hypopnea develop. Afterwards, hypoxia and hypercapnia occur. Many systems are affected in the inflammation base with hypoxia/re-oxygenation periods occurring in OSAS. The purpose of our study is to determine the effects of hypoxia/re-oxygenation periods occurring in OSAS on the vascular structure of the inner ear, and the resultant hearing losses, and to research the effects of OSAS on auditory functions. 58 patients applying to Hacettepe University Faculty of Medicine Department of ENT and Department of Thoracic Diseases with sleep apnea symptoms are included in the study. Following the ENT examination, the individuals are examined by polysomnography. Pure tone audiometry, high frequency audiometry, and DPOAE evaluations are performed in the department of audiology. According to the results of our study; hearing thresholds in 125, 250, 500, 4000, 6000, 8000 Hz frequencies are evaluated as statistically and\or clinically significant compared between OSAS and control groups.. The hearing thresholds of the group with severe OSAS is evaluated as clinically significant in 10000, 12500, 14000 Hz frequencies compared to the group with mild OSAS. The amplitude values of groups with OSAS in 1000-6000 Hz frequencies is evaluated as clinically significant compared to the control group in terms of DPOAE amplitude values. The facts that the rate of the duration lapsed under 90% oxygen saturation indicating nocturnal hypoxemia is significantly higher in our study particularly in the group with severe OSAS, and that there is a positive significant correlation with hearing thresholds in 4000 Hz, 14000 Hz, and 16000 Hz frequencies; that the hearing thresholds are affected in certain frequencies suggest that the hypoxia/re-oxygenation periods may affect the auditory pathways in OSAS patients.