Konuşma seslerini tanıma testi (KSTT) Türkçe geçerlik güvenirlik çalışması
Speech sound recognition test (SSRT), validity and reliability study in Turkish
- Tez No: 314567
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Küçükünal, I.S. Konuşma Seslerini Tanıma Testi (KSTT) Türkçe Geçerlik Güvenirlik Çalışması, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Eğitim Odyolojisi Programı, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2012. Çocuklarda konuşma seslerini ifade etme becerilerinin incelenmesi amacıyla, orjinali İngilizce olan ?Phoneme Recognition Test (PRT)? (Katz, 1996) Ankara ilindeki Türk çocuklarına uygulanarak, geçerlik güvenirlik çalışmasıyla Konuşma Seslerini Tanıma Testi (KSTT) nin elde edilmesi ve ?normal?, ?hafif?, ?orta?, ?ileri?, ?çok ileri? derecede bozukluk sınıflandırmasının yapılması hedeflenmiştir. Amaç, işitme ve konuşma merkezlerine konuşma seslerinin üretiminde gecikme veya bozukluk şikayetleri ile gelen çocukların, konuşma seslerini üretme becerilerin normal olup olmadığını değerlendirmek, normal değilse bozukluğun derecesini saptamak, multidisipliner değerlendirme için bozukluğun doğasını iyi anlamak ve eğitsel tedavi programlarına ışık tutmaktır.Çalışmada Türkçedeki 8'i ünlü, 21'i ünsüz 29 konuşma sesi kompakt diske rastgele ikişer kez yerleştirilerek konuşma seslerini ifade etme becerileri 58 ses maddesi ile değerlendirildi. Çocuktan dinlediği seslerin aynısını tekrar etmesi istendi. Sesi doğru söylediğinde ?bir? puan, yanlış söylediğinde ?sıfır? puan verildi. Testte 6 yaş 5 ay 93 çocuk (%54.7) ile 6 yaş 11 ay arasındaki 77 çocuk (%45.3) değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Küçükünal, I.S. Speech Sound Recognition Test (SSRT), Validity and Reliability Study in Turkish. Hacettepe University Institute of Health Sciences, Master of Science Thesis in Educational Audiology, Ankara, 2012. With the purpose of monitoring the skills of expressing speech sound at children, `Phoneme Recognition Test? (PRT) (Katz, 1996) the original is in English, was applied to Turkish children in Ankara in order to have Speech Sound Recognition Test (SSRT) with its validity and reliability study, and to categorize the deformities of `normal?, `mild?, `moderate?, `severe?, `profound?. The goal is to determine whether the children, hospitalized to hearing and speaking centers with lateness and disorder complaints in the articulation of sounds, have the necessary skills in articulating speech sounds or not, if not, to decide on the degree of deformity, to have a better understanding of nature of deformity for multidisciplinary assessment and to shed light on educational treatment programs.In the study, 8 vowel and 21 consonant speech sounds of 29 in Turkish alphabet are randomly recorded on a CD for twice in order to determine the skills of expressing speech sound with 58 sound patterns. The child was asked to repeat the sounds that he had been listening. She was given `one? point for the right answer and none for the wrong. In the test, 93 children, 6 years 5 months (54.7%) and 77 children, 6 years 11 months, (45.3%) were evaluated.