Sağlık Bakanlığı ve sağlık kuruluşu yöneticileri ile sağlık meslek örgütlerinin kamu hastane birliklerine ilişkin görüş ve önerileri
Ministry of Health and health establishment managers with health bussines organizations' are the opinion and suggestion regarding public hospital associations
  1. Tez No: 314568
  2. Yazar: YAVUZ SELİM KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu çalışmada, Sağlık Bakanlığı merkez teşkilaatı, sağlık müdürlüğü, Ankara metropoliten kentteki kamu hastane yöneticileri ile sağlık meslek örgütleri yöneticilerinin Kamu Hastane Birlikleri uygulamasına ilişkin görüş ve önerileri değerlendirilmiştir. Bu kapsamda araştırma kalitatif ve kantitatif olmak üzere iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Kalitatif görüşme aşamasında kurum yöneticisi olan 8 kişi ile birebir görüşme yapılmış olup, bir kurumun resmi (Türk Diş Hekimleri Birliği)görüşlerinden faydalanılmıştır. Yapılan kalitatif görüşmelerin neticesinde; benzer ifadeler çıkartıldıktan sonra Kamu Hastane Birlikleri uygulaması ile ilgili 38 ifade personel yönetimi, mali ve finansman yönetimi, hastane yönetim kadrosu, sağlık hizmetlerinin planlanması, toplum sağlığı ve hastanelerin genel yapısı üzerindeki etkileri gibi altı ana başlık altında toplanmış ve kişisel bilgileri içeren 7 adet soru olmak üzere toplam 45 maddeden ibaret olan ve kantitatif araştırma aşamasında kullanılan anket oluşturulmuştur. Anket toplam 308 sağlık yöneticisine uygulanmuş elde edilen veriler (Statistical Package for Social Sciences, Sosyal Bilimler İstatistik Programı) SPSS 15.0 istatistik programında veriler analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular yöneticilerin eğitim durumu, görev yerleri, hastane yöneticilerine, mesleklerine ve idari görev sürelerine göre karşılaştırılmıştır. Sağlık yöneticileri kamu hastane birlikleri uygulamasının personel yönetimi, hastane yönetim kadrosu, toplum sağlığı, hastanelerin genel yapısı üzerindeki etkilerinin olumsuz olduğunu, mali ve fianansman yönetimi üzerinde olumlu ya da olumsuz etkileri konusunda kararsız olduğunu, sağlık hizmetlerinin planlanması üzerinde olumlu etkilerinin olduğunu düşünmektedirler.
Özet (Çeviri)
In this study, some suggestions and opinions regardingthe public hospital associationswere evaluated. Public associations, which were selected for this study, include hospital managers of Ankara metropolitan city and administrators of professional health organizations. In this context, the research was conducted in two stages, qualitative and quantitave. In the qualitaive interviewing stage, totally eight one-to-one interviews were made with institution managers. Additionaly, the official opinnions of one institute (Turkish Dentists Association) were also taken. After doing some requred simplifications to avoid repetetion in statements, the results of the interviews obtained from the qualitaive stage were used to make a survey which will be used in next quantitave stage. The survey of quantitative is composed of two main titles: the first title is consist of 7 questions including the personal information. The second title has 38 questions regarding personnel management, the fiscal an finanacial management, hospital management staff, plannig of health sevices, pulic health and general effects on hospital The survey were conducted on a total of 308 health administrators in public institutions that were mentioned above and the data obtained were analized via the SPSS 15.0 statistical analysis programme. Findigs obtained from the results of survey were compared under five subtitles including educations status, postions, administrators of hospital, occupation and task duration. Consequently, the administrators think tahat public hospital associations has negative effects on the personnel management, hospital management staff, public health and general effect on hospitals. The pulic hospital association has also positive effects on plannig of health sevices. As for the effects of public hospital associations on the fiscal and finnacial management, mainly indecisive statement have been repoted.