Meme kanseri hücre dizilerinde HIF-1 alfa inhibisyonunun incelenmesi
Evaluation of inhibition of HIF-1 alpha in mammary cancer cell lines
  1. Tez No: 314566
  2. Yazar: SAMET ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. LALE DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Onkoloji, Biology, Oncology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Öksüz S. Meme kanseri hücre dizilerinde HIF-1 alfa inhibisyonunun incelenmesi. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Tümör Biyolojisi ve İmmünolojisi Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2012. İnsan kanserlerinde önemli bir yolak olan PI3K/Akt sinyal yolağı hücre proliferasyonundan sağkalıma, migrasyondan invazyona, tümör büyümesinden anjiyogeneze kadar birçok metabolik ve fizyolojik işlevden sorumludur. PI3K/Akt sinyal iletimindeki artış olması mTOR aktivitesinin artmasına öncülük ederek HIF-1 alfa protein sentezinin artmasına yol açmaktadır. HER2neu reseptör tirozin kinaz aktivasyonunun da HIF-1?'nın sentezini arttırdığı bilinmektedir. HIF-1 alfa meme kanserinde progresyon ve metastazda rol oynayan önemli bir transkripsiyon faktörüdür.Bu çalışmada BT-474 ve SK-BR-3 invazif meme kanseri hücrelerinde PI3K/Akt sinyal yolağının PI103 ile inhibisyonu incelendi. HER2neu amplifikasyonuna bağlı olarak PI3K/Akt yolağı konstitütif olarak aktif olan bu hücre dizilerinden BT-474 hücrelerinde, Wortmannin ve PI-103 ile p-Akt ve p-p70S6K ekspresyonlarında anlamlı azalma izlendi ve yolak inhibisyonu gösterildi. Bu hücrelerde HIF-1 alfa ekspresyonunda da anlamlı azalma izlendi. Buna göre BT-474 hücrelerinde normoksik koşullarda HIF-1 alfa'nın PI3K/Akt yolağı tarafından düzenlendiği doğrulandı. SK-BR-3 hücrelerinde Wortmannin ve PI-103'ün sinyal yolağını Akt seviyesinde inhibe ettiği gösterildi. Ancak, p-p70S6K ve HIF-1 alfa düzeylerinde anlamlı azalma izlenmedi. Bu sonuçlar, SK-BR-3 hücrelerinde normoksik koşullarda PI3K/Akt yolağının inhibisyonunun diğer sinyal yolakları ile (ERK aktivasyonu) telafi edilebileceğine işaret etmektedir.PI3K/Akt yolağının inhibisyonu, HIF-1 alfa'nın regülasyonunda önemli rol oynamaktadır. Bu yolağın baskılanması tümör hücrelerinde sağkalım ve invazyonu inhibe edebilir, ancak tümör hücrelerinde sinyal yolaklarının çapraz etkileşimi de dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Öksüz S. Evaluation of inhibiton of HIF-1 alpha in mammary cancer cell lines. Hacettepe University, Institute of Health Sciences, Master Thesis in Tumor Biology and Immunology, Ankara, 2012. Being an important pathway in human cancers, PI3K/Akt signal pathway is responsible from many metabolic and physiological functions like cell proliferation, survival, migration, invasion, tumor growth and angiogenesis. An increase in signal transduction of PI3K/Akt leads to increase in HIF-1 alpha protein synthesis through increasing mTOR activity. Activation of receptor tyrosine kinase HER2neu is known to increase of synthesis of HIF-1 alpha. HIF-1 alpha is an essential transcription factor taking part in progression and metastasis in mammary cancer.In this study, inhibition of PI3K/Akt signal pathway in invasive mammary cancer cell lines BT-474 and SK-BR-3 through PI-103 is evaluated. In BT-474 cells, one of the cell lines we use because PI3K/Akt pathway is constitutively active in these cells due to HER2neu amplification, p-Akt and p-p70S6K expression levels were significantly decreased and inhibition of pathway is shown. Also, significant decrease in HIF-1 alpha levels was shown in these cells. According to that, regulation of HIF-1 alpha through PI3K/Akt pathway is confirmed in BT-474 cells at normoxic conditions. In SK-BR-3 cells, inhibition of signaling pathway at Akt level with Wortmannin and PI-103 is shown. But no significant change was shown at p-p70S6K and HIF-1 alpha levels. These results show that, inhibition of PI3K/Akt pathway could be compensated with other signaling pathways (ERK activation) in SK-BR-3 cells at normoxic conditions.Inhibition of PI3K/Akt is essential for regulation of HIF-1 alpha. Suppression of this pathway can inhibit survival and invasion in tumor cells, but cross talking of signaling pathways in tumor cells must also be considered.