48-49 aylar arasındaki ileri derecede işitme özürlü çocukların ince devinsel gelişim alanı ile ilgili becerilerinin denver gelişimsel tarama testi ile incelenmesi
- Tez No: 31457
- Danışmanlar: PROF. DR. DUYAN MAĞDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
48-59 aylar arasındaki ileri derecede işitme özürlü çocukların ince devinsel gelişim alanı ile ilgili becerileri Denver Gelişimsel Tarama Testi ile incelenmiştir. Elde edilen veriler yüzde değerler kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmanın örneklem grubunu Hacettepe Üniversitesi Kulak, Burun, Boğaz Bölümü Eğitim Odyolojisi Ünitesine baş vuran 48-59 aylar arasındaki ilere derecede işitme özürlü otuz çocuk oluşturur. Veri toplama sırasında Denver Gelişimsel Tarama Testinin standart test araçlarından sekiz tane 2,5 cm^'lük renkli (kırmızı, mavi, sarı, yeşil) tahta küp, kurşun kalem, test formu, bir adet boş sayfa kullanılmıştır. Bu araştırmadan elde edilen sonuçlar genel olarak değerlentirildiğinde 48-59 aylar arasındaki iler derecede işitme özürü olan çocukların ince devinsel gelişim alanı ile ilgili becerilerinin normal işiten yaşıtlarına yakın olduğu söylenebilir. Bazı maddelerde gecikme göstermeleri o alanda yeterine eğitim almadıklarını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
This scientific research is planned for the aim of investrgating the fine motor a bitilitres of the children who are 48-59 months of age and have high degree of hearing disability, by implenenting the Denver Develepment Scanning Test. The gathered data are used in their percentage values. At this research group, 39 high degree hearing disable children who are 48-5 9 months of age and have applide to Hacettepe Üniversitesi Kulak, Burun, Boğaz Bölümü Eğitim Odyolojisi Ünitesi are included. During the step of gathering data, 8 pieces of wodden cubes which have the volume of 2,5 cm^ and have colour of red, blue, yellow and green, a pencil, a test form and an A-4 paper. Which are the stardard test tos of Denver Development Scanning Test. The found results are generally valued; we see that, the children who are 48-59 months of age and have high degree of hearing disability have the same level of fine-motor adaptive with the other of the mame aged chidren. At some items, the lake improvements thet they show, may let us to think that they might get unsufficrent education for these items.