Metabolik sendromlu periton diyalizi hastalarında tıbbi beslenme tedavisinin etkisinin incelenmesi
Evaluation of the effect of medical nutritional therapy in peritoneal dialysis patients with metabolic syndrome
  1. Tez No: 314575
  2. Yazar: GÜLŞAH ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Şahin, G. Metabolik Sendromlu Periton Diyalizi Hastalarında Tıbbi Beslenme Tedavisinin Etkisinin İncelenmesi. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Diyetetik Programı Yükseklisans Tezi, Ankara, 2012. Bu araştırma Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Periton Diyalizi Polikliniğinde tedavi gören, yaşları 25-64 yıl arasında değişen, ATP III kriterlerinin periton diyalizi hastalarına uyarlanmış şekli göz önüne alındığında metabolik sendrom tanısı alan, 10 u erkek, 5'i kadın olmak üzere toplam 15 hasta ile gerçekleştirilmiştir. Metabolik sendrom ölçütlerinden en sık varolanlar hipertansiyon ve düşük HDL düzeyi olarak bulunmuştur (%100.0) Çalışmaya alınan hastalara 35 kkal/kg/gün enerji ve 1.2 g/kg/gün protein içeren diyet verilerek beslenme tedavisi öncesi ve sonrasında biyoelektrik impedans analizi ölçümleri ve bazı biyokimyasal parametreler değerlendirilmiştir. Besin tüketimleri 8 hafta boyunca birer günlük besin tüketim kaydı ile değerlendirilmiştir. Beslenme tedavisi sırasında bireylerin tümünün Amerikan Ulusal Böbrek Vakfı tarafından hazırlanan KDOQI' nin beslenmeye ilişkin rehberlerine göre önerilenin altında enerji ve protein aldıkları görülmüştür. Beslenme tedavisi sonrası bireylerin enerji, protein ve A vitamini dışındaki vitamin alımlarında anlamlı değişiklik saptanmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Şahin, G. Evaluation of the effect of Medical Nutritional Therapy in Peritoneal Dialysis Patients with Metabolic Syndrome. Hacettepe University Institute of Health Sciences M.S Thesis in Dietetic Program, Ankara, 2012. This study was carried out on 15 patients aged 25-64 years, defined metabolic syndrome according to modified criteria of the Adult Treatment Panel III (ATP III) for peritoneal dialysis patients, in Hospital of Gazi University, Peritoneal Dialysis Polyclinic. The most common citeria of metabolic syndrome were hypertension and low HDL levels. Bioelectrical Impedance Analyzer measurements and biochemical parameters were evaluated before and after diet therapy which containes 35 kcal/kg/day energy and 1.2 g/kg/day protein. Food consumptions were evaluated with dietary records obtained with weekly telephone interview. It was determined that 100.0 % of patients consume ineadequate energy and protein according to recommendations. After diet therapy it was not statistically significant changes in energy, protein and vitamin consumption other than vitamin A (p>0.05).