Bazı diyetsel basit şeker tüketiminin kişilerin biyokimyasal parametrelerine etkisi
The effects of some dietary monosaccharides consumption on people?s to biochemical parameters
  1. Tez No: 314576
  2. Yazar: ESEN SEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Sezer, E., Bazı Diyetsel Basit Şeker Tüketiminin Kişilerin Biyokimyasal Parametrelerine Etkisi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beslenme Bilimleri Programı Bilim Uzmanlığı Tezi, Ankara, 2012. Bu araştırma Özel Ankara Güven Hastanesi'nde çalışan bireylerdeki bazı diyetsel basit şeker tüketiminin biyokimyasal parametrelerine etkisini değerlendirmek üzere yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini 54 normal ağırlıklı, 46 kilolu birey oluşturmuştur. Araştırmaya katılan tüm bireylere beslenme durumlarını değerlendirmeye yönelik anket formu uygulanmış, antropometrik ölçümleri alınmış bazı biyokimyasal değerlerine bakılmıştır. Çalışma sonucunda kilolu bireylerin normal ağırlıklı bireylere göre vücut ağırlığı (kg), VKİ (kg/cm²), yağ ağırlığı (kg), toplam vücut suyu (kg), yağ harici ağırlık (kg), bel çevresi (cm), kalça çevresi (cm), bel/kalça oranı (cm/cm) değerleri beklenildiği gibi hem daha yüksek çıkmıştır hem de iki grup arasındaki fark önemli olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Sezer, E., The Effects of Some Dietary Monosaccharides Consumption on People?s To Biochemical Parameters, Hacettepe University Institute of Health Science, MSc Thesis in Nutrition Science Programme, Ankara, 2012. This study has been held in order to evaluate the effects of some dietary monosaccharides consumption on the staff of Ankara Güven Hospital. Target population of the study consists of 54 normal-weight and 46 overweight individuals. A survey has been applied to all participants in order to evaluate their nutritional status and some biochemical values have been investigated in pursuit of anthropometric measurements. As a result of this study, body weight, (kg), BMI (kg/cm²), fat mass (kg), total body water (kg), fat free mass (kg), waist circumference (cm),hip circumference (cm), waist/hip ratio (cm/cm) in overweight individuals have been determined to be higher compared to normal-weight individuals as expected and significant difference has been found between these two groups.