Pediatrik kardiyovasküler cerrahilerde perfüzyon indeksi (Pİ) ve serebral oksijenasyon trendleri düşük kardiyak debiyi öngörebilir mi?
In paediatric cardiovascular surgeriescan perfusion index (PI) and cerebral oxygenationtrends predict low cardiac output?
  1. Tez No: 971278
  2. Yazar: ZEYNEP AKDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE DİLEK ÖZCANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
ÖZET Giriş ve Amaç Düşük kardiyak debi sendromu (DKDS), metabolik ihtiyaca karşılık yetersiz doku oksijen sunumu, miyokard disfonksiyonu ve kardiyovasküler yetmezlikten kaynaklanan bir klinik tablodur. DKDS özellikle pediyatrik kalp cerrahisi sonrası oldukça sık görülen yüksek mortalite ve morbidite ile ilişkili bir sendromdur. DKDS'nin tanısının erken konulması tedavisinin erken başlanması bu mortalite ve morbiditeyi en aza indirmektedir. Biz de bu çalışmamızda pediyatrik kardiyovasküler cerrahilerden sonra gelişen ve yüksek mortalite ve morbidite ile ilişkilendirilen DKDS gelişim zamanının Pİ ve NIRS ile öngörülebilirliği, sıklığı ve şiddetini inceledik. İkincil amaç olarak da erken ve geç DKDS gelişen hastalarda inotropik ajan gereksinimi, revizyon ihtiyacı, periton diyalizi ihtiyacı, ECMO (ektrakorporeal mebran oksijenasyonu) ihtiyacı, mortalite ve morbidite arasındaki ilişkiyi inceledik. Gereç ve Yöntem Hastanemizde Ocak 2024 ile Ocak 2025 tarihleri arasında toplam 429 hasta konjenital kalp cerrahisi geçirdi. Bu hastalardan 51 tanesi 6 yaş üstü olması nedenli 10 tanesi prematüre olması ve 3'ü veri kaybı nedenli çalışma dışı kabul edildi. Geriye kalan 365 hastadan 57 tanesine DKDS belirteçlerini (taşikardi, oligüri, artmış sıvı ihtiyacı, uzamiş kapiller dolum zamanı, artmış laktat gibi) göstermesi nedenli yapılan eş zamanlı transtorasik ekokardiyografi ile kardiyak indeks hesaplaması yapılarak DKDS tanısı konuldu. Hastalar postoperatif 0-6-12-18-24. Saatler kan gazı, vital parametreler, idrar çıkışı, Pİ ve NIRS ile takip edildi. Ayrıca hastaların postoperatif ilk 24 saat vazoaktif inotrop skorları, ECMO ihtiyaçları, periton diyalizi ihtiyacı, revizyon ihtiyacı, mortalite ve morbiditeleri de kaydedildi. 57 hastanın 31'i ilk 6 saatte DKDS'ye girerek erken DKDS grubunu oluşturdu. 26 hasta ise 6-24 saat arasında DKDS'ye girerek geç DKDS grubunu oluşturdu. Erken ve geç DKDS grupları arasında Pİ ve NIRS açısından farklılık var mı değerlendirildi. Erken ve geç DKDS grupları arasındaki mortalite, morbidite, ECMO ihtiyacı farklarına bakıldı. viii Bulgular Prospektif olarak takip ettiğimiz 365 hastanın 57 tanesi DKDS'ye girdi ve DKDS görülme oranımız %15 olarak izlendi. Fakat erken DKDS (0-6 Saat) ve geç DKDS (6-24 Saat) grupları arasında tüm zamanlarda NIRS ortalamaları ve PI ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark gözlenmedi. NIRS ve Pİ' nin tek başına erken veya geç DKDS'yi öngörmedeki etkinliği yetersiz olarak değerlendirildi. Bununla birlikte erken DKDS grubunda entübasyon süresi, ECMO ihtiyacı, revizyon ihtiyacı, periton diyalizi ihtiyacı geç DKDS grubuna göre anlamlı olarak yüksek gözlendi. Sonuç Çalışmamız NIRS ve Pİ'nin tek başına erken veya geç DKDS'yi öngörmedeki etkinliğinin sınırlı olduğunu ve ek monitörizasyon teknikleriyle desteklenmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Ayrıca erken DKDS (0-6 saat) grubunun daha yüksek mortalite ve morbidite ile ilişkili olduğu ve bu alanda daha ileri araştırmalara ihtiyaç olduğunu göstermektedir. Anahtar Kelimeler Pediatrik kalp cerrahisi, düşük kardiyak debi sendromu (DKDS), NIRS (yakın kızılötesi spektroskopi), Pİ (perfüzyon indeksi)
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction and Aim Low cardiac output syndrome (LCOS) is a clinical condition characterised by inadequate tissue oxygen delivery relative to metabolic demand, myocardial dysfunction, and cardiovascular failure. LCOS is a syndrome associated with high mortality and morbidity, particularly following paediatric cardiac surgery. Early diagnosis of LCOS and prompt initiation of treatment minimise this mortality and morbidity. In this study, we investigated the predictability, frequency, and severity of LCOS development after paediatric cardiovascular surgery, which is associated with high mortality and morbidity, using PI and NIRS. As a secondary objective, we also examined the relationship between the need for inotropic agents, the need for revision, the need for peritoneal dialysis, the need for ECMO (extracorporeal membrane oxygenation), mortality, and morbidity in patients who developed early and late LCOS. Material and Method Between January 2024 and January 2025, a total of 429 patients underwent congenital heart surgery at our hospital. Of these patients, 51 were excluded from the study because they were over 6 years of age, 10 because they were premature, and 3 due to data loss. Of the remaining 365 patients, 57 were diagnosed with LCOS based on concurrent transthoracic echocardiography and cardiac index calculation due to LCOS markers (tachycardia, oliguria, increased fluid requirements, prolonged capillary refill time, increased lactate, etc.). Patients were monitored at 0, 6, 12, 18, and 24 hours postoperatively using blood gas analysis, vital parameters, urine output, PI, and NIRS. Additionally, the patients' vasoactive inotropic scores, ECMO requirements, peritoneal dialysis requirements, revision needs, mortality, and morbidity during the first 24 hours postoperatively were recorded. Thirty-one of the 57 patients developed LCOS within the first 6 hours, forming the early LCOS group. Twenty-six patients entered the LCOS between 6 and 24 hours, forming the late LCOS group. Differences in PI and NIRS between the early and late LCOS groups were x evaluated. Mortality, morbidity, and ECMO requirement differences between the early and late LCOS groups were examined Findings Of the 365 patients we prospectively followed, 57 developed LCOS, and our LCOS incidence rate was observed to be 15%. However, no statistically significant difference was observed between the early LCOS (0-6 hours) and late LCOS (6-24 hours) groups in terms of NIRS and PI averages at any time point. The effectiveness of NIRS and PI alone in predicting early or late LCOS was considered insufficient. However, in the early LCOS group, the duration of intubation, need for ECMO, need for revision, and need for peritoneal dialysis were significantly higher than in the late LCOS group. Conclusion Our study demonstrates that the effectiveness of NIRS and PI alone in predicting early or late LCOS is limited and that they need to be supported by additional monitoring techniques. It also shows that the early LCOS (0-6 hours) group is associated with higher mortality and morbidity and that further research is needed in this area. Keywords Paediatric cardiac surgery, low cardiac output syndrome (LCOS), NIRS (nearinfrared spectroscopy), PI (perfusion index)