Yaşlılarda farklı egzersiz yaklaşımlarının yaşlanmayı geciktirici etkilerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparative analysis of anti aging effects of different exercise programs among erderly
- Tez No: 314590
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH PINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Geriatri, Geriatrics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Çalışmaya yaşları 60-74 arası olan fiziksel olarak aktif yaşamına normal devam etmekle birlikte düzenli olarak bir spor antrenman programına devam etmeyen 39 sağlıklı birey gönüllü olarak katıldı.Katılımcılar vücut kitle indekslerine göre (VKİ) karşılıklı olarak dengelendi ve rastgele yöntemle Kara Egzersiz Grubu (KEG, n=15), Su Egzersiz Grubu (SEG, n=11) ve Kontrol Grubu (KG, n=13) olmak üzere üç gruba ayrıldı.Her iki deney grubu özel dizayn edilmiş derin duyu ekipman destekli 12 haftalık kara ve suda yapılan egzersiz programına katıldılar (haftada üç gün, günde 60 dk). Kontrol grubu üyeleri bu süreçte hayatlarına gözetim altında devam ettiler. Antrenman şiddeti algılanan zorluk derecesine (AZD) göre belirlendi.Denge, kuvvet, esneklik, biyokimyasal kemik döngüsü göstergeleri ve vücut kompozisyonu gibi parametrelerinin her iki grup üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesine yönelik ölçümler çalışmanın başlangıcında ve 12. haftanın sonunda yapıldı.
Özet (Çeviri)
The purpose of thıs research is to investigate and compare the effects of various different training approaches on prolonging the aging process.The participants were 39 healthy volunteering active community dwellers between the ages of 60 and 74, with no regular training routine. Participants were matched according to their Body Mass Index (BMI) and were randomly allocated into 3 groups, namely Land Training Group (LTG, n=15), Water Training Group (WTG, n=11) and Control Group (CG, n=13).Both training groups participated in a 12 week training program (3 times per week each lasting for 60 minutes) supported by a specially designed proprioceptive balance equipment. During the same period the control group participants continued thier lives under observation. The intensity of the training program is defined according to the perceived difficulty level.