Yoğun bakımda yatan hastaların basınç yarası risklerinin saptanması ve hemşirelik bakım uygulamalarının belirlenmesi
Assessment of pressure ulcer risk in intensive care unit patients and determination of nursing care applications
- Tez No: 314598
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE ECEVİT ALPAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma, yoğun bakım ünitelerinde yatan hastalarda basınç yarası risklerini değerlendirmek üzere Suriadi ve Sanada tarafından geliştirilen Basınç Yarası Risk Değerlendirme Ölçeği'ni ülkemize kazandırmak üzere Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışmasını yapmak ve yoğun bakım ünitelerinde yatan hastalarda basınç yarası risklerini saptayarak, önlemek için yapılan hemşirelik bakım uygulamalarını belirlemek amacıyla yapılmış metodolojik ve tanımlayıcı bir çalışmadır. 1 Mayıs 2010- 30 Eylül 2010 tarihleri arasında, S.B Bezm-i Alem Valide Sultan Vakıf Gureba Eğitim ve Araştırma Hastanesi yoğun bakım ünitesinde gerçekleştirilen metodolojik çalışmada, 38 hasta üzerinde Suriadi ve Sanada Basınç Yarası Risk Değerlendirme ölçeğinin güvenirliği saptandı. Çalışmanın tanımlayıcı bölümünde, 1 Kasım 2010- 30 Eylül 2011 tarihleri arasında, Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi yoğun bakım ünitesinde yatan 52 hasta örneklem grubuna alındı. Verilerin toplanmasında Suriadi ve Sanada Basınç Yarası Risk Değerlendirme Ölçeği, Hasta Tanıma ve izlem Formu, Basınç Yaralarını Önleyici Hemşirelik Bakım Uygulamalarını izlem Formu kullanıldı. Elde edilen veriler, ?Spearmen korelasyon analizi, kappa uyum çözümlemeleri, kendall'ın uyum katsayısı, Mc nemar analizi, wilcoxon analizi, madde toplam puan korelasyonu, ki kare testi ve fisher ki kare? ile değerlendirildi. Suriadi ve Sanada Basınç Yarası Risk değerlendirme Ölçeğinin genel güvenirliği Türk toplumu için geçerli ve güvenilir bulundu. Çalışmaya katılan hastaların %90.4'ünün basınç yarası açısından riskli grupta olduğu ve %36.2'sinde basınç yarası geliştiği saptandı. Sonuç olarak hemşirelerin basınç yaralarını önleme girişimlerinde basınç yarası risk değerlendirme ölçeği kullanmadıkları, bireye özgü olmayan ve standart hemşirelik bakımı uyguladıkları belirlendi. Hemşirelerin bireye özgü bakım vermek için, Suriadi ve Sanada basınç yarası risk değerlendirme ölçeğini yoğun bakım ünitelerinde güvenli bir şekilde kullanabilecekleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is planned as descriptive and methodological in order to make the validity and reliability of scale and to determine the nursing practice in the prevention of pressure ulcers; using the Pressure Ulcer Risk Assessment Scale developed by Suriadi and Sanada which hasn?t been encountered so far in our country in terms of validity and reliability in determining of pressure ulcers? risks on hospitalized patients in intensive care units. In the study that realized in Ministery of Health Bezm-i Alem Valide Sultan Ulcer Risk Assessment Scale?s integrity between 1 May 2010 -30 September 2010 is assigned on 38 patients, than 52 patients are taken to the sample group those hospitalized in Taksim Education and Research Hospital Intensive Care Unit between 1 November 2010-30 September 2011. In collecting data, Suriadi and Sanada Pressure Ulcer Risk Assessment Scale, Patient Introduction Form and Preventive of Pressure Ulcer Nursing Care Form are used. The data obtained are evaluated by ?Spearman statistical analysis method, kappa consistence analysis, kendall?s consistence coefficient, Mc nemar analysis, wilcoxon analysis, substance total score correlation, ki square test and fisher ki square?. Suriadi and Sanada Pressure Ulcer Risk Assessment Scale?s general reliability is found reliable and valid for Turkish society. It is assigned that %90.4 of them are in risky group in terms of pressure ulcer and it is assigned that on %36.2 of them pressure ulcer developed. Consequently, it is observed that nurses didn?t use Pressure Ulcer Risk Assessment Scale in efforts to prevent pressure ulcer, performed nonpersonal and standart nursing care. Besides, it is assigned that Suriadi and Sanada Pressure Ulcer Risk Assessment Scale can be used in intensive care units safely.