Unıversıade 2011 Erzurum kış oyunlarındaki gönüllülerin katılma motivasyonları ve oyunlar sonrası beklenti ve memnuniyetlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of volunteers participation motivations and expectation and satisfaction conditions after the games in 2011 winter Universiade in Erzurum
- Tez No: 314597
- Danışmanlar: PROF. DR. H. CAN İKİZLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Gönüllülük, bir organizasyonun temelinde var olan ve organizasyonun başarısını etkileyen önemli bir unsurdur.Bu çalışmada, Türkiye'de ilk olma özelliği taşıyan Universiade 2011 Erzurum Kış Oyunları'nda yer alan gönüllü çalışanlarını söz konusu fedakârlığa iten faktörleri ve onların beklentilerini analiz etmek amaçlanmıştır. Araştırmamızın modeli Tanımlayıcı Araştırma Modeli olarak belirlenip, veriler anket yöntemi ile toplanmıştır. Universiade 2011 Erzurum Kış Oyunları'nda görev alan 2.259 gönüllünün tamamına anket verilmiş fakat 1.000 tanesi ?Gönüllülük Motivasyonu Anketi? ni cevaplamıştır. Yani tam sayıma ulaşılmıştır. Bu anketlerden de 963'ü değerlendirmeye alınmıştır. Oyunlar sonrasında da ilk anketi cevap veren 963 gönüllüden 320'si ?Beklenti ve Memnuniyet Anketine? geri bildiriminde bulunmuşlardır. Söz konusu anketin hazırlanmasında spor organizasyonlarındaki gönüllülük üzerine geçerlik ve güvenirliği kanıtlanmış ölçeklerden gerekli izinler alındıktan sonra yararlanılmış ve nihai uyarlama yapılmıştır. Ölçeklerin güvenilirliğini tespit etmek için kullanılan Cronbach's Alfa değeri, ?Spor Etkinliklerinde Gönüllülük Motivasyon Ölçeği? için 0,883, ?Spor Gönüllüleri Beklenti Ve Memnuniyet Ölçeği? içinse 0,924 olarak bulunmuştur. Anketteki tüm sorulara ve ölçekteki önermelere verilen cevaplara ait frekans ve yüzde dağılımları hesaplanmış, bu dağılımlar tablo ve grafiklerle gösterilmiştir. Hipotez testleri bölümünde, Bağımsız T testi ve Kruskal Wallis Testine başvurulmuştur. Çalışma sonucunda, benzer bir organizasyonda yer alan katılımcıların 2011 Kış Üniversite Oyunları'ndaki motivasyonlarına ilişkin önermelere katılım düzeyi ortalama puanları arasında büyük farklılık olduğu, benzer görevde yer alanların bu konu üzerinde motivasyonlarının daha yüksek olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Volunteerism is an important element existing in the basis of an organization and affecting the success of the organization. In this study, it is aimed at analyzing the factors that drive the volunteers participated in 2011 Winter Universiade in Erzurum, which is a first, to the mentioned sacrifice, and their expectations. The model of the research is determined as Descriptive Research Model; and the data is collected through survey method. It has been given survey to all 2.259 volunteers participated in 2011 Winter Universiade in Erzurum; but 1.000 of these volunteers have answered ?Volunteer Motivation Survey?. In other words, full counting couldn?t be provided. Of these surveys, 963 have been evaluated. After the games 320 of who answered the first survey have given feedback to the ?Expectation and Satisfaction Survey?. In preparation of the mentioned survey, the scales regarding volunteerism in sports organizations of which validity and reliability were proved have been used after receiving the necessary permissions and then the final adaptation has been made. Cronbach?s alpha value that was used for determining the reliability of the scales has been determined as 0,883 for ?Volunteer Motivation Scale in Sports Activities?, and as 0,924 for ?Expectation and Satisfaction Scale for Sports Volunteers?. Frequency and percentage distributions concerning the answers given to all the questions in survey and statements in the scale have been calculated; and these distributions have been shown by tables and graphs. In the chapter of tests of hypothesis, independent t test and Kruskal Wallis test have been used. As the result of the study, it has been defined that there are significant differences between the average points of volunteers who participated in a similar organization before regarding the acceptance of the statements concerning their motivations in 2011 Winter Universiade in Erzurum; and that the motivation level of who had participated in a similar organization before is higher.