Türkiye'deki hemşirelik öğrencilerinin toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin tutumları
Attitudes of nursing students towards gender roles in Turkey
- Tez No: 314599
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURDAN DEMİRCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Araştırma, Türkiye genelindeki üniversitelerde hemşirelik eğitimi veren bölümlerin dördüncü sınıfında öğrenim gören öğrencilerin toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin tutumlarını ve bu tutumlarını etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla kesitsel olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Türkiye'de dört yıllık hemşirelik eğitimi veren fakülte ve yüksekokulların son sınıfında öğrenim gören 6427 öğrenci, örneklemini ise Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması (TNSA) 2008'e göre 12 tabakaya ayrılarak seçilen 1165 öğrenci oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak anket formu ve Zeyneloğlu tarafından 2008 yılında geliştirilen ?Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçeği (TCRTÖ) kullanılmıştır. Veri toplama araçları; ulaşılabilen 907 öğrenciye Eylül 2011- Ocak 2012 tarihleri arasında uygulanmıştır. Araştırmada öğrencilerin TCRTÖ toplam (puan ortalaması 144.71± 19.53) ve ``eşitlikçi cinsiyet rolü'' (puan ortalaması 34.48±4.68 ), ``kadın cinsiyet rolü'' (puan ortalaması 25.54±5.69), ``evlilikte cinsiyet rolü'' (puan ortalaması 34.85±4.42), ``geleneksel cinsiyet rolü'' (puan ortalaması 26.95±5.58) ve ``erkek cinsiyet rolü'' (puan ortalaması 22.89±3.86) alt boyutlarına ilişkin eşitlikçi tutuma sahip oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Attitudes of Nursing Students Towards Gender Roles in TurkeyThis research was carried out cross-sectionally to determine the attitudes of fourth grade students in nursing departments of universities in Turkey towards gender roles and the factors affecting these attitudes. The population of the research was composed of 6427 fourth-grade students in nursing departments of universities in Turkey and the sampling was composed of 1165 students chosen by dividing them into 12 categories according to 2008 Turkish Population and Health Research (TNSA). A questionnaire form and ?A Scale for Attitudes towards Gender Roles (TCRTÖ)? developed by Zeyneloğlu in 2008 were used as data gathering tools, which were applied to 907 accessible students between September 2011- January 2012. It was determined that the students had an equalitarian attitude towards the following sub-dimensions with TCRTÖ total score mean 144.71± 19.53; towards equalitarian gender role with score mean 34.48±4.68, female gender role with score mean 25.54±5.69, gender role in marriage with score mean 34.85±4.42, traditional gender role with score mean 26.95±5.58 and male gender role with score mean 22.89±3.86.