Obsesif kompulsif bozukluk tanısı almış kişilerde çocukluk çağı travmatik yaşantılarının, bu bozukluğun gelişimi ve belirti şiddetiyle ilişkisi
The relationship of symptom dimension and development of obsessive-compulsive disorder with childhodd traumatic experiences
  1. Tez No: 314622
  2. Yazar: MUSTAFA TATLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖZLEM ZEKİYE ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB), obsesyonlar (saplantı) ve kompulsiyonlar (zorlantı) ile karakterize bir anksiyete bozukluğudur. OKB hastalarında, çocukluk çağı travmatik yaşantıları ve bu yaşantıların sonucu olabilecek dissosiyasyon bulguları ile bozukluğun belirti şiddeti ve belirti dağılımı arasındaki ilişkiyi inceleyen veri alanı sınırlıdır. Bu çalışmada OKB hastalarında çocukluk çağı travmatik yaşantılarının ve dissosiyasyon bulguların incelenmesi ve bu yaşantı ve bulguların OKB belirti şiddeti ve belirti dağılımı ile ilişkisinin yorumlanması amaçlanmıştır.Yöntem: OKB tanısıyla takip edilmekte olan 50 ardışık hasta ile sosyodemografik özellikler açısından denkleştirilmiş 50 sağlıklı kontrol çalışmaya alındı. Katılımcılara, Sosyo Demografik ve Klinik Veri Toplama Formu, Padua Envanteri (PE), Dissosiyatif Yaşantılar Ölçeği (DES) ve Çocukluk Örselenme Yaşantıları Ölçeği (ÇÖYÖ) uygulandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Obsessive-Compulsive disorder (OCD) is an anxiety disorder which is characterized by obsessions and compulsions. The data field about the relation between OCD and childhood traumatic experiences and dissosiative symptoms which are thought to be a result of traumatic experiences, is limited. In this study we aimed to find the relation of development of OCD and it?s symptom dimension with childhood traumatic experiences and dissosiative symptoms.Method: 50 consecutive OCD patients and 50 healthy controls who are sociodemographically matched with the patients were enrolled for this study. A Sociodemographic and Clinical Data Form, Dissosiative Experiences Scale (DES), Padua Inventory (PE) and Childhood Trauma Questionnaire (ÇÖYÖ) were applied to participants.