İlk epizod afektif ve afektif olmayan psikoz hastalarında tedavi edilmemiş psikoz süresinin klinik etkileri
Clinical effects of duration of untreated psychosis on patients with first episode affective and non-affective psychosis
  1. Tez No: 314621
  2. Yazar: EREN YILDIZHAN
  3. Danışmanlar: UZMAN AHMET TÜRKCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı psikotik bozuklukların prognozuna etki edebilecek modifiye edilebilir faktörlerden olan Tedavi Edilmemiş Psikoz Süresi (DUP) ve Tedavi Edilmemiş Hastalık Süresi'nin (DUI) klinik sonuçlarını araştırmaktı.Yöntem: İlk epizod psikoz nedeni ile tedavi gören, ergen hastalar çalışmaya alındı. Nikotin kötüye kullanımı dışındaki madde kullanımı ile ilgili tanılar dışlama kriterleri arasında kabul edildi. Çalışmaya dahil edilen 43 hasta (11 kadın, 32 erkek) ile hastaneye ilk yatışta ve taburculuk sırasında görüşülerek psikopatolojik ve psikososyal değerlendirmeler yapıldı.Bulgular: Ortalama DUP 6,5 ± 12,4 (s.d.) hafta, ortalama DUI ise 37,8 ± 49,8 hafta olarak saptandı. Afektif psikozu olan hastalar için ortalama DUP 1,9 ± 1,2 hafta, ortalama DUI 24,6 ± 37,1 hafta olarak, afektif olmayan psikozu olan hastalar için ortalama DUP 9,8 ± 15,5 hafta, ortalama DUI 47,3 ± 55,9 hafta olarak saptandı. DUP ve DUI süreleri ortancadan bölünerek, 2 haftanın üstü uzun DUP, 20 haftanın üstü uzun DUI olarak kabul edildi. Uzun DUI' si olan hastaların Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu'nun (WHOQOL) psikolojik alt ölçüm skorları daha düşük tespit edildi. Kısa DUP, taburculuktaki toplam Kısa Psikiyatrik Değerlendirme Ölçeği (BPRS) skorlarında düşük belirti şiddeti ile ilişkili bulundu. Binary regresyon analizinde hem kısa DUP hem de afektif psikoz olmak, yatarak tedavi sonundaki BPRS skorlarının 15 puanın altında olması ile ilişkili bulundu.Sonuç: Afektif psikoz grubunda ve erken tedaviye başlanan hastalarda tedaviye yanıt daha iyidir. Afektif psikozu olan hastalarda DUP ve DUI daha kısadır. Uzun DUI, ilk epizodun yaşam kalitesi üzerine olumsuz etkisini artırmaktadır. Uzun DUP, daha kötü tedavi yanıtı ile ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aims of the study were to explore the clinical consequences of ?duration of untreated psychosis? (DUP) and ?duration of untreated illness? (DUI) which were the modifiable factors about prognosis of psychotic disorders.Method: Adolescent patients, who underwent inpatient treatment for first episode psychosis were recruited in our research. Substance use diagnoses other than nicotine abuse were considered as part of the exclusion criteria. For the 43 patiens (11 females, 32 males who were recruited in the study, psychopathological and psychosocial evaluation was conducted at the beginnig of the hospitalization and at the end of the hospitalization.Results: Mean DUP was 6,5 ± 12,4 (s.d.) weeks, mean DUI was 37,8 ± 49,8 weeks. For the affective psychosis (AP) group; mean DUP was 1,9 ± 1,2 weeks, mean DUI was 24,6 ± 37,3 weeks, for the non-affective psychosis (NAP) group; mean DUP was 9,8 ± 15,5 weeks, mean DUI was 47,3 ± 55,9 weeks. DUP more than 2 weeks considered long DUP and DUI more than 20 weeks considered long DUI by dividing DUP and DUI from the median. Scores of psychological subscale of World Health Organization Quality of Life scale-Brief version (WHOQOL) were worse for patients with long DUI. Short DUP was associated with less symptom severity on Brief Psychiatric Rating Scale (BPRS) scores at the end of hospitalization. In the binary regression analysis, both short DUP and being in the AP group was associated with BPRS scores under 15 points at the end of hospitalisation.Conclusion: Treatment response is beter for AP group and for patients with short DUP. DUP and DUI is shorter fort he patients with AP. Long DUI increases the detrimantal effect of first episode psychosis on the quality of life. Long DUP is associated with worse treatment response.