SGA'lı bebeklerde kantitatif USG ile belirlenen kemik mineral yoğunluğunun biyokimyasal parametreler ile karşılaştırılması
Comparison of bone mineral density determined by quantitative ultrasound with biochemical parameters in SGA infants
- Tez No: 314651
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KENDİRCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Prematüre osteopenisi yenidoğan bebeklerde görülebilen önemli sorunlardan biridir. SGA'lı bebeklerde osteopeni gelişimi ile alakalı çalışma azdır. Bu çalışmada SGA'lı bebeklerde kantitatif USG ve biyokimyasal parametreler ile osteopeni durumunun araştırılması ve bu değerlerin AGA bebeklerle karşılaştırılması amaçlandı.Hastalar ve Metot: Haziran 2010 ve Ağustos 2011 tarihleri arasında 34-42 haftalık doğan 64 SGA'lı ve 46 AGA'lı bebek çalışmaya dahil edildi. Bilinen bir kemik hastalığı, önemli bir sistemik hastalığı olanlar çalışmaya alınmadı. Doğumdan sonraki ilk haftası içerisinde bebeklerden kan örnekleri alınarak serum Ca, P ve Mg düzeyleri, ALP aktivitesi ve idrar örnekleri alınarak idrarda Pr ve Dpr atılımları kreatinine oranlanarak ölçüldü. Ayrıca kantitatif USG ile tibia üzerinden kemik mineral yoğunluğu ölçüldü. Değerler SPSS 16 istatistik programı ile analiz edildi.Sonuçlar: SGA' lı ve AGA' lı bebeklerde sıra ile ortalama serum Ca'u 9,2 ± 0,8 ve 9,2 ± 0,8mg/dl; P'u 5,8 ± 1,2 ve 6,0 ±1,0 mg/dl; Mg'u 0,9 ± 0,2 ve 0,9 ± 0,2 mg/dl; ortanca ALP aktivitesi 168 (83-497) ve 164 (78-341) U/L idi; iki grup istatistiksel olarak benzer bulundu. SGA'lı ve AGA'lı bebeklerde idrarda Pr atılımları sıra ile 28.1 ± 12.2 ve 32.5 ± 14.8 nmol/mmol kre, (p=0.953) ve DPr atılımları sırayla 6.5 (0.9-17.2) ve 5.5 (0.8-26) nmol/mmol kre, (p= 0.862) olarak bulundu. Kantitatif USG ile tibiadan ölçülen SOS değerleri SGA'lı ve AGA'lı bebeklerde sırayla 3100 (2824-3783) ve 3053 (2865-3242) m/sn (p = 0.607) olarak ölçüldü. Bu değerler için gruplar arasında istatistiksel anlamlı bir farklılık tespit edilmedi. Simetrik ve asimetrik SGA'lı bebekler arasında yapılan karşılaştırmada da bu değerler açısından anlamlı farklılık saptanmadı. Yapılan korelasyon analizinde tüm bebekler için SOS değerleri ile P değerleri arasında anlamlı korelasyon olduğu görüldü (p = 0.023).Sonuç: Bu çalışmamızda SGA'lı ve AGA'lı bebeklerin kemik yapım ve yıkımıyla ilişkili kan ve idrar parametreleri ve kantitatif kemik USG sonuçları karşılaştırıldığında osteopeni açısından anlamlı fark olmadığı tespit edildi. Kantitatif kemik USG osteopeni taramasında güvenle kullanılabilen non-invaziv ve ucuz bir yöntem olabilir.Key-words: SGA'lı bebek, yenidoğan osteopenisi, kantitatif kemik USG, pridinolin, deoksipridinolin
Özet (Çeviri)
Aim: Premature osteopenia is an important problem in newborns. Little is known about osteopenia in infants with SGA. The aim of this study was to investigate the osteopenia in infants with SGA measured by quantitative USG and biochemical parameters to compare these values in infants with AGA.Methods: Between June 2010 and August 2011, 64 infants with SGA and 46 infants with AGA born between 34-42 weeks included to the study. Patients with bone diseases or systemic diseases excluded from the study. Blood samples were taken from the infants within the first week after delivery to measure Ca+2, P+3, Mg+2 and ALP; urinary Pr and Dpr excretion/ creatinin ratios were calculated from the urine samples. Also bone mineral density was measured from tibia with quantitative USG. Values were evaluated with SPSS 16 software.Results: Serum levels of Ca+2, P+3 and Mg+2, and activities of alkaline phosphatase were similar in infants with SGA and AGA. Urinary Pr clearance was also not different. Median SOS values measured on tibia in infants with SGA and AGA were 3100 (2824-3783) vs 3053 (2865-3242) m/sec (p = 0.607) respectively. There was no difference between two groups. There was also no difference for these values when compared between infants with symmetric and asymmetric SGA.Conclusion: The main finding of this study was that there were no difference for bone mineral density measured by quantitative USG between infants with SGA and AGA; blood and urinary biochemical parameters for bone destruction and production. Quantitative bone USG may be an inexpensive and reliable method to scan BMD in infants with SGA and AGA.Key-words: Infants with SGA, neonatal osteopenia, pyridinoline, deoxypyridinoline, quantitative bone USG