SGA'lı (Gestasyon haftasına göre düşük doğum ağırlığı) yenidoğanlarda vasküler ve ventriküler fonksiyonların incelenmesi; kan lipid ve tiroid fonksiyon testleri ile ilişkisinin değerlendirilmesi
- Tez No: 623657
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAHMİ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Bu çalışmada SGA tanılı yenidoğanların sistolik-diastolik kalp fonksiyonları renkli doku Doppler ekokardiyografi ile değerlendirilip olası subklinik miyokardiyal disfonksiyonun saptanması ve yeni bir ekokardiyografik parametre olan aortik propagasyon velositesi ile bu bebeklerde yaşamın ilk ayında erken aterosklerozun araştırılması amaçlandı. Metot: Çalışma, 48 SGA tanılı yenidoğan bebek ile 50 sağlıklı AGA tanılı kontrol yenidoğanlardan oluşturuldu. Tüm olguların kalp fonksiyonları M-mode ekokardiyografi ve renkli doku Doppler ekokardiyografi ile ölçüldükten sonra renkli M-mode ekokardiyogarfi ile aortik propagasyon velositesi ölçümü yapıldı. Kardiyak fonksiyon belirteçleri, aortik propagasyon velositesi ile SGA yenidoğanların lipit ve tiroid fonksiyon testleri arasındaki anlamlı korelasyonlar kaydedildi. Sonuçlar: M-mode ekokardiyografide aortik propagasyon velositesi SGA yenidoğanlarda kontrol grubuna kıyasla daha düşüktü (p:0,048). Konvansiyonel ekokardiyografi ile bakılan kardiyak fonksiyonlar çalışma ve kontrol grubunda aynıydı. Renkli doku Doppler ekokardiyografide SGA' lılarda transmitral ölçülen sistolik fonksiyon belirteci Sm anlamlı düşüktü (p:0,009). Diastolik fonksiyon göstergeleri olan Em, Em/Am çalışma grubunda anlamlı olarak düşük iken (sırasıyla p:0,008 , p:0,001) sol ventrikül global kalp fonksiyonlarını gösteren LVMPI ise daha yüksek saptandı (p:0,04). Yine çalışma grubunda aortik propagasyon velositesi ile kolesterol, LDL, LVMPI arasında anlamlı negatif korelasyon vardı. Sonuç:SGA'lı bebeklerde subklinik myokardiyal disfonksiyonu belirlemede nispeten yeni ve daha hassas olan renkli doku Doppler ekokardiyografi faydalı olabilir. Erken başlangıçlı aterosklerozu belirlemede araştırmalarında aortik propagasyon velositesi sedasyon gerektirmediğinden çocuklarda daha güvenli bir çalışma sağlar. Bu testin aortik sertliği saptamadaki güvenirliliği açısından çocuklarda daha büyük popülasyonlarla yapılmış çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to evaluate the systolic and diastolic cardiac functions in small-for-gestational-age (SGA) neonates to detect subclinical myocardial dysfunction using tissue Doppler echocardiography. Also, we aimed to investigate the presence of early atherosclerosis in this group of patients using a new echocardiographic parameter, namely aortic propagation velocity. Method: Forty-eight SGA neonates and 50 healthy neonates were included into the study. The cardiac functions were evaluated using M-mode echocardiography and color tissue Doppler echocardiography in all. In addition, aortic propagation velocity was measured using color M-mode echocardiography. Significant correlations between cardiac function markers, aortic propagation velocity, and lipid and thyroid function tests of SGA neonates were recorded. Results: Color M-mode echocardiography revealed that the aortic propagation velocity was lower in SGA neonates when compared to the control group (p: 0.048). Cardiac functions examined by conventional echocardiography were the same in the study and control groups. Color tissue Doppler echocardiography showed that the transmitrally measured systolic function marker (Sm) was significantly lower in SGA patients (p: 0.009). The diastolic function indicators (Em and Em/Am) were significantly lower in the study group (p: 0.008 and p: 0.001, respectively), whereas LVMPI showing the left ventricular global cardiac functions was found to be higher in the study group (p: 0.04). Furthermore, there was a significant negative correlation between aortic propagation velocity and cholesterol, LDL, and LVMPI in the study group. Conclusion: The relatively new and more sensitive colored tissue Doppler echocardiography may be useful in determining the subclinical myocardial dysfunction in SGA neonates. Feasible without sedation in neonates, aortic propagation velocity may provide a safer and reliable tool for studies in children aiming to determine the early-onset atherosclerosis. However, further studies with larger populations in children are needed to assess the objectivity and reliability of this echocardiographic parameter in detecting aortic stiffness