Düşük doğum ağırlıklı (ıntrauterin büyüme kısıtlılığı ve/veya SGA'lı) bebeklerin ultrasonografik görüntüleme ile hesaplanan tahmini fetal ağırlıklarını etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of factors affecting ultrasound-estimated fetal weight in low birth weight fetuses (with intrauterine growth restriction and/or small for gestational age)
  1. Tez No: 993482
  2. Yazar: NESLİHAN TORUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ABDULKERİM ÜNSAL, PROF. DR. BÜLENT DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Çalışmanın amacı; düşük doğum ağırlıklı (İntrauterin Büyüme Kısıtlığı (IUGR) ve/veya SGA'lı) bebeklerde, doğum öncesi son bir hafta içinde yapılan ultrasonografi ölçümüyle hesaplanan fetal doğum ağırlığı öngörüsünü ve gerçek doğum ağırlığını etkileyen faktörlerin neler olduğunu saptamaktır. Gereç ve Yöntem Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'da 2017-2025 yılları arasında 24 ile 41. gebelik haftaları arası doğum yapmış bütün tekil ve 2500 gramın altındaki gebelikler belirlendi. Bu gebelikler, doğum haftaları, doğum ağırlıkları ve gebelik haftasına göre gelişim durumları açısından gruplara ayrıldı. Anne ve yenidoğanın demografik özellikleri: annenin yaşı, annenin kilosu, gravide, parite, sistemik hastalık, enfeksiyonlar, sigara kullanımı +/-, yenidoğanın cinsiyeti; klinik durum: annenin preeklampsi durumu, doğum haftası, nonstres test (NST) tipi; yenidoğanın amniyon sıvısında mekonyum varlığı/yokluğu, yenidoğanın 1. ve 5. dk APGAR skoru; laboratuvar değerleri (Yenidoğanın umbilikal ven kan gazı pH'ı ), doğum öncesi son bir hafta içerisinde yapılan obstetrik ultrasonografi ölçümleri: biparietal çap (BPD), baş çevresi (HC), karın çevresi (AC), femur uzunluğu (FL), Hadlock-4 formülü ile hesaplanan tahmini doğum ağırlığı (EFW), dört kadrandan yapılan en derin cepler cm olarak ölçülüp toplanarak yapılan amniyon sıvı durumu değerlendirilmesi; fetal prezantasyon, plasenta yerleşim yeri, ve uterus anomalisi varlığı/yokluğuna göre elde edilen veriler kaydedildi. Gruplar arasında bütün parametreler karşılaştırıldı ve düşük doğum ağırlığı saptanan yenidoğanlarda doğum öncesi yapılmış olan ultrasonografik tahmini fetal ağırlıkları arasında herhangi bir olası ilişki olup olmadığı araştırıldı. ii Bulgular Çalışmaya doğum ağırlığı 2500 gramın altında olan 253 gebe dahil edilmiş olup, olgular 194 SGA ve 59 IUGR olarak sınıflandırılmıştır. Yapılan istatistiksel analizlerde, IUGR grubundaki bebeklerin tahmini fetal ağırlıkları (EFW) ve doğum ağırlıkları SGA grubuna kıyasla anlamlı düzeyde düşük bulunmuştur (p<0,001). Ayrıca, IUGR grubunda 5. ve 10. dakika APGAR skorları ile kordon kanı pH düzeyleri de istatistiksel olarak daha düşüktür (p<0,05). Amniyotik sıvı değerlendirmesinde anhidramniyosun yalnızca IUGR grubunda izlendiği, SGA grubunda ise yeterli sıvı oranının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir (p=0,001). Makat prezentasyon sıklığı IUGR grubunda anlamlı şekilde daha fazladır (p=0,040). EFW ile doğum ağırlığı arasındaki fark, gebelik haftası, parite ve EFW ile pozitif korelasyon göstermiştir (p<0,05). Sonuç Bu çalışma, intrauterin büyüme kısıtlılığı (IUGR) ve SGA olguları arasında hem ultrasonografik tahmini fetal ağırlık hem de doğum sonrası neonatal sonuçlar açısından anlamlı farklılıklar olduğunu ortaya koymuştur. IUGR grubunda EFW, doğum ağırlığı, APGAR skorları ve pH düzeyleri daha düşük olup, bu durum fetal iyilik halinin daha olumsuz etkilendiğini göstermektedir. Ayrıca, anhidramniyos ve makat prezentasyon gibi klinik riskler de IUGR grubunda daha sık izlenmiştir. Elde edilen bulgular, fetal büyüme geriliği şüphesi olan olguların erken tanı ve yakın takip ile izlenmesinin, perinatal morbiditeyi azaltmada kritik rol oynadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Our aim is to identify the variables that demonstrate the effectiveness of fetal birth weight prediction, calculated by ultrasound measurement performed in the last week before birth, in newborns with low birth weight (intrauterine growth restriction (IUGR) and/or small for gestational age (SGA) infants). Material And Methods Between 2017 and 2025, all singleton pregnancies with intrauterine growth restriction (IUGR) and/or small for gestational age (SGA) that delivered between 24 and 41 weeks of gestation at the Department of Obstetrics and Gynecology, Faculty of Medicine, Çanakkale Onsekiz Mart University, were identified and categorized into groups. Demographic characteristics of the mother and newborn: maternal age, maternal weight, gravida, parity, systemic diseases, infections, smoking (+/-), newborn's gender; clinical status: maternal preeclampsia status, gestational age, type of non-stress test (NST); newborn's meconium presence/absence in amniotic fluid, newborn's 1st and 5th minute APGAR scores; laboratory values (newborn's umbilical venous blood gas pH); obstetric ultrasound measurements performed in the last week before delivery: biparietal diameter (BPD), head circumference (HC), abdominal circumference (AC), femur length (FL), estimated fetal weight (EFW), evaluation of amniotic fluid status; fetal presentation, placental location, presence/absence of gynecological pathologies and uterine anomalies; were grouped and the relationship between the ultrasound-based estimated fetal weights performed before birth and the detected low birth weight in newborns was investigated. iv Results A total of 253 pregnant women with neonates weighing less than 2500 grams at birth were included in the study; 194 were classified as SGA and 59 as IUGR. Statistical analysis revealed that both estimated fetal weight (EFW) and birth weight were significantly lower in the IUGR group compared to the SGA group (p<0.001). Additionally, 5th and 10th minute APGAR scores and umbilical cord pH values were significantly lower in the IUGR group (p<0.05), indicating poorer neonatal adaptation. Anhydramnios was observed exclusively in the IUGR group, whereas adequate amniotic fluid volume was more frequently detected in the SGA group (p=0.001). Breech presentation was also significantly more common in the IUGR group (p=0.040). A positive correlation was found between the EFW–birth weight difference and gestational age, parity, and EFW values (p<0.05). Conclusions This study demonstrated that there are significant differences between intrauterine growth restriction (IUGR) and small for gestational age (SGA) fetuses in terms of both ultrasonographically estimated fetal weight (EFW) and neonatal outcomes. In the IUGR group, EFW, birth weight, APGAR scores, and umbilical cord pH values were significantly lower, indicating a more compromised fetal well-being. Furthermore, clinical risks such as anhydramnios and breech presentation were more frequently observed in the IUGR group. These findings highlight the importance of early diagnosis and close monitoring in pregnancies complicated by suspected fetal growth restriction, which may contribute to reducing perinatal morbidity